בחירת מסלול לימודים יכולה להיות מטלה לא קלה, כל אחד עמד באותה צומת דרכים רצינית בה הוא צריך לבחור את העתיד שלו, לבחור האם ללכת ללמוד באוניברסיטה או במכללה, האם ללכת ללימודים הומניים או אולי ריאליים, האם אנו מעוניינים להכנס ללימודי משפטים או לימודי רפואה, הלבטים השונים העוברים על הסטודנט לעתיד יכולים להיות קשים וארוכים, ואף לפעמים לאחר בחירת מסלול הלימודים אותם לבטים אינם שוקטים, אתר הלימודים הזה נועד לתת מידע מקיף אודות קורסים ומסלולי לימודים שונים, בכדי לעזור לסטודנטים לעתיד להחליט איזה מסלול ירצו לקחת בלימודיהם, קורסיסט נועד לתת מידע, ונועד לשרת את הסטודנט הקיים והעתידי כאחד. ידע זה כוח, וניתן לתעל את הכוח הזה לטובתנו.

יום שני, 16 במרץ 2015

האם לימודי פסיכותרפיה מתאימים לכם?

החלטתם להרשם ללימודים גבוהים אך אתם מתלבטים בין מספר חוגים? אם ההתלבטות כוללת את לימודי הפסיכותרפיה, הגעתם למקום הנכון.

מהי פסיכותרפיה

עוד לפני שנרחיב בנושא ונאפשר לכם לשאול את השאלות הנכונות, ננסה להסביר בקצרה מהי פסיכותרפיה. פסיכותרפיה כוללת את סוגיו השונים של הטיפול הפסיכולוגי. מטפל שסיים את לימודי הפסיכותרפיה, יטפל במטופלים הסובלים מחוסר איזון, (אם בשל משבר רגשי ואם בשל מצוקה מתמשכת). שיטות הטיפול במטופל הן רבות ומושתתות על תיאוריות מגוונות, אך המכנה המשותף של סך שיטות הטיפול, הוא האינטראקציה הנרקמת בין המטפל למטופל. התפתחות הרפואה ההוליסטית בעשור האחרון, אפשרה לגישות ותיאוריות נוספות להשתלב בתחום הפסיכותרפיה וכך התווספו להן שיטות טיפול אפקטיביות.

מקצועות הפסיכותרפיה

המקצוע המוכר ביותר מתחום הפסיכותרפיה, הינו הפסיכולוג הקליני. כדי לשמש כפסיכולוג, על המטפל לסיים לימודים אקדמאים הכוללים תואר ראשון ושני לצד התמחות ומבחנים המאשרים את הכשרתו ומאידך קיימים מסלולי לימוד שאינם מוגדרים כחלק מהמסלול האקדמי, דהיינו לימודי המשך או תעודה מתחום הרפואה המשלימה לרבות: פסיכותרפיה הוליסטית ורוחנית, פסיכודרמה ועוד.
לימודי פסיכותרפיה הם לימודים מרתקים המשלבים שיטות ותיאוריות מגוונות להתמודדות עם מטופלים הסובלים ממצבים נפשיים מגוונים. פסיפס התחומים הנלמדים בחוג לפסיכותרפיה, מאפשרים לסטודנט להעשיר את עולמו מקצועיותו והידע הנדרש להתמודדות הלכה למעשה.

שאלות שחשוב לשאול את עצמכם עוד לפני שאתם נרשמים ללימודי פסיכותרפיה

·       בשלב הראשון שאלו עצמכם אם אתם מעוניינים להשתלב במסלול פסיכותרפיה המקנה לכם השלמה או תעודה, או לחילופין אתם שואפים לממש חלום ולתפקד כפסיכולוגים קליניים. אם החלטתם להשתלב בלימודי פסיכותרפיה במטרה להיות פסיכולוגים קליניים, עליכם לשאול עצמכם האם תקופת הלימודים הארוכה מתאימה לכם, תוך הנחה כי ב-7 השנים הקרוב תהיו מסורים ללימודים.
·       כמה אתם אוהבים בני אדם – טיפול פסיכותרפי מחייב את המטפל ליצור קשר עם המטופל. לעיתים הקשר יתבסס על הפן הרגשי באופן אינטנסיבי ופעמים אחרות האינטנסיביות תהיה פחותה. עליכם  לשאול את עצמכם האם אתם אוהבים בני אדם והאם יש לכם היכולת להכיל אותם במהלך הטיפול.
·       האם אתם מסוגלים לחוות חוויות לא פשוטות – טיפול פסיכותרפי עוסק בבעיות נפשיות אותן חווה המטופל. חשוב שתהיו אמינים עם עצמכם כאשר אתם שואלים את שאלת השאלות, האם יש לכם את היכולת לחוות ולשמוע חוויות לא פשוטות. האם היכולת הנפשית שלכם תאפשר את סוג הטיפול הפסיכותרפי בו תעסקו בעתיד.
·       האם יש לכם משיכה לתחום – שאלו עצמכם האם אתם נמשכים לתחום הטיפול ואם כן מדוע. מי שנמשך לתחום הטיפול הפסיכותרפי עתיד לחוות סיפוק רב במהלך עבודתו.
·       האם אתם מוכנים לעבור מסע אל נבכי נפשותיכם – מסלול הלימודים הינו אינטנסיבי ודורש פעמים רבות מהסטודנט להיכנס ולחקור את נפשו. בחנו עצמכם והבינו האם אתם מוכנים למסע ומעוניינים בו.

מטפלים באהבה

מי שבחר לעצמו כמקצוע את תחום הפסיכותרפיה, הוא לבטח אדם מיוחד במינו המעוניין לטפל באחר, לייעץ לו בתהליכים משמעותיים בחייו ולכוון אותו "לדרך המלך". אין ספק כי הטיפול הפסיכותרפי מלווה בקשיים אותם חווה המטופל, אך יש לציין ולהבין מבעוד מועד, כי גם המטפל עתיד לחוות קשיים במהלך הדרך כך שללא אהבה לתחום, העשייה ככל הנראה לא תהיה מקצועית דיה.
לסיכום – הבחירה בלימודי פסיכותרפיה נכון שתתבצע רק לאחר שבחנתם את כלל הפרמטרים המרכיבים את המסע אל עבר גמר הלימודים. לא כל אדם מתאים לתחום לימודים זה ועל כן נכון לשאול את השאלות הנכונות ולקבל את ההחלטה המושכלת והמתאימה עבורכם באופן אישי.


אין תגובות:

פרסום תגובה