בחירת מסלול לימודים יכולה להיות מטלה לא קלה, כל אחד עמד באותה צומת דרכים רצינית בה הוא צריך לבחור את העתיד שלו, לבחור האם ללכת ללמוד באוניברסיטה או במכללה, האם ללכת ללימודים הומניים או אולי ריאליים, האם אנו מעוניינים להכנס ללימודי משפטים או לימודי רפואה, הלבטים השונים העוברים על הסטודנט לעתיד יכולים להיות קשים וארוכים, ואף לפעמים לאחר בחירת מסלול הלימודים אותם לבטים אינם שוקטים, אתר הלימודים הזה נועד לתת מידע מקיף אודות קורסים ומסלולי לימודים שונים, בכדי לעזור לסטודנטים לעתיד להחליט איזה מסלול ירצו לקחת בלימודיהם, קורסיסט נועד לתת מידע, ונועד לשרת את הסטודנט הקיים והעתידי כאחד. ידע זה כוח, וניתן לתעל את הכוח הזה לטובתנו.

יום שלישי, 1 ביולי 2014

לימודי יהדות וזהות יהודית

בשנים האחרונות, ישנו מחקר אישי ותרבותי בנוגע לזהות היהודית של תושבי מדינת ישראל. שאלות על פשר ההבדל בין הזהות הישראלית והזהות היהודית, אתיאיזם מול יהדות, חילוניות מול דתיות או מסורתיות וכיוצא באלה. אי אפשר להגיד שהשיח כשלעצמו הוא שיח חדש, מה שכן ניתן לומר הוא שגבולות גזרתו התרחבו באופן מהפכני.
בימינו, הדברים כבר לא כל כך פשוטים. הזהות היהודית אינה מבוססת אך ורק על דגל, שפה או לאום. היא עמוקה יותר, מורכבת יותר וצבעונית הרבה יותר. נראה שבתקופה זו, רובנו מעמיקים עם עצמנו בשאלות מהותיות בנוגע לקיום שלנו, למהות והמשמעות שלנו וחקר התודעה הולך ומתרחב.
לימודי יהדות במסגרות השונות מספקים הרצאות מעניינות ביותר בנוגע לזהות היהודית של כולנו, תוך התייחסות לשלל ההיבטים והן מיועדות לכל רבדי האוכלוסיה באשר הם. מי מאיתנו אינו אוהב הרצאות מעניינות?
בהרצאות בנושא יהדות וזהות יהודית, עוסקים בנושאים הבאים:
·         ההבדל בין זהות יהודית וישראלית
·         מי מוגדר כיהודי
·         שינוי התפיסה האישית והחברתית בנוגע לדמות היהודית
·         יהדות – מסורת מול דת
·         רעיון האלוהות אל מול היהדות
הרצאות מעניינות – הפוך על הפוך:
אין דבר מעשיר יותר מאשר לשמוע את "הצד השני". בחור ישיבה שיאזין להרצאות מעניינות בנושא יהדות חילונית, או בחור המגדיר את עצמו כאתיאיסט או אגנוסטי, שיקדיש שעה וחצי מזמנו כדי להאזין להרצאות מעניינות מפי איש דתי, המרצה על זווית ראייתו הדתית עם הסימוכין שהוא מוצא לנכון – האמת המוחלטת.
מושג האמת, הוא מושג שונה בתכלית עבור כל אחד מאיתנו. מרבית בני האדם מאמינים באמת אחת ואחרים מאמינים שאין אמת בכלל, הכל עניין של פרספקטיבה והסתכלות. כשלומדים לימודי דת ואנתרופולוגיה, נתקלים בשאלות מהותיות, פילוסופיות ומעמיקות בנוגע לזהות של כל אחד מאיתנו, איפה אנחנו נמצאים והיכן היינו רוצים להיות.
לימודי יהדות וזהות יהודים הם אחד מהתהליכים המעניינים והחווייתיים ביותר שניתן לעבור. בין אם אנחנו מגדירים את עצמנו כיהודים, או לא, וללא קשר לכתוב בתעודת הזהות.
בתוך עקרונות היהדות ישנם עקרונות שכל אחד מאיתנו היה שמח לקחת לחייו, בין אם הוא מנהל אורך חיים דתי, חילוני, או בלתי מוגדר מבחירה. ערכים כמו "דרך ארץ קדמה לתורה" או הכתוב בעשרת הדברות, אלה "חוקים" שכל אחד מאיתנו מבין את מהותם והיה שמח לאמץ אותם לחיקו ולחיק חברו ושכנו.
לימודי יהדות – קהל היעד
·         כל המעוניין להרחיב את ידיעותיו בנוגע ליהדות
·         המעוניין לעסוק בחקר היהדות
·         המעוניין להעמיק את ידיעותיו בנושא היהדות לטובת תחום ההוראה
·         מורים ליהדות, תורה,  תושב"ע או זהות יהודית
·         לימודי יהדות ייעודיים לנשים / גברים בלבד
·         מורי דרך ומדריכי טיולים שמעוניינים להעמיק את ידיעותיהם בתחום היהדות, לצרכים המקצועיים שלהם.


אין תגובות:

פרסום תגובה