בחירת מסלול לימודים יכולה להיות מטלה לא קלה, כל אחד עמד באותה צומת דרכים רצינית בה הוא צריך לבחור את העתיד שלו, לבחור האם ללכת ללמוד באוניברסיטה או במכללה, האם ללכת ללימודים הומניים או אולי ריאליים, האם אנו מעוניינים להכנס ללימודי משפטים או לימודי רפואה, הלבטים השונים העוברים על הסטודנט לעתיד יכולים להיות קשים וארוכים, ואף לפעמים לאחר בחירת מסלול הלימודים אותם לבטים אינם שוקטים, אתר הלימודים הזה נועד לתת מידע מקיף אודות קורסים ומסלולי לימודים שונים, בכדי לעזור לסטודנטים לעתיד להחליט איזה מסלול ירצו לקחת בלימודיהם, קורסיסט נועד לתת מידע, ונועד לשרת את הסטודנט הקיים והעתידי כאחד. ידע זה כוח, וניתן לתעל את הכוח הזה לטובתנו.

יום ראשון, 6 באפריל 2014

לימודים בזמן הצבא

הצבא, בכך אין ספק, השתנה מאד בשנים האחרונות. גם ההתנהלות של חיילי החובה השתנתה במידה לא מבוטלת. כיום, ניתן למצוא אינספור חיילים שמורידים, בסופו של כל יום, את מדי הצבא, ולובשים מדי עבודה. חיילים אחרים נרשמים תוך שירותם למגוון מסלולים לימודיים, או אפילו לתואר אקדמי של ממש. מהן האפשרויות העומדות עבור החיילים שמעוניינים ללמוד? וכיצד ניתן לשלב בין השניים באופן המיטבי?
כל האפשרויות של החיילים ללמוד
חייל המעוניין ללמוד תוך כדי שירותו הצבאי יכול לעשות זאת במספר מסגרות. מבחינת תואר אקדמי, האפשרות היחידה של חיילים ללמוד היא דרך האוניברסיטה הפתוחה, המציעה מסלולים של לימודי ערב, ושבה עיקר הלמידה, כידוע, נעשית באמצעות ספרים או מחשב. חשוב לציין כי כדי להתחיל ללמוד, יש צורך בקבלת אישור מהיחידה של אותו חייל. המטרה היא לשלב את הלימודים בזמנו הפנוי של החייל, כך שלא יפריעו לתפקודו הצבאי.
חיילים יכולים להירשם תוך כדי שירותם הצבאי, מעבר לתארים האקדמיים, גם למגוון רחב של קורסים מקצועיים או סדנאות, כפי שמתאפשר, למשל, במסגרת של לימודי תעודה. הלימודים יכולים להיות בכל תחום, בין אם למטרת העשרת הידע, פיתוח תחביב או אפילו רכישת מקצוע של ממש.
אפשרות אחרת היא לימודים לקראת הבחינה הפסיכומטרית, אותם יבצעו לרוב החיילים לקראת תום שירותם הצבאי – הנחות משמעותיות בקורסי ההכנה הן בהחלט בגדר אפשרות עבורם. את התמונה משלימות השלמות הבגרות למיניהן, שנועדו לחסוך זמן יקר באזרחות, ובכך לשפר את נקודת הפתיחה של החייל עם שחרורו.
בסיס סגור, או פתוח?
כדי להיכנס מעט יותר לעובי הקורה, ראוי לחלק את אוכלוסיית החיילים, בהקשר הזה, לשתי קבוצות עיקריות. הראשונה היא אלה הקרביים, או לכל הפחות המשרתים בבסיסים סגורים. כאן, ברור שהגמישות כמעט ולא קיימת, כך שהבחירה היחידה עשויה להיות בקורסים של האוניברסיטה הפתוחה, שלא בהכרח מצריכים נוכחות פיזית בשיעורים: אפשר לצפות הרי בהרצאות המוקלטות לאחר מכן. את רוב הקורסים הנערכים במוסדות חיצוניים, דומה שחיילים בבסיס סגור לא יכולים לעשות.
בבסיס פתוח, דומה שהתמונה מורכבת מעט פחות. החייל יוצא הביתה מדי יום, ויכול לבחור בקורסים או בתוכניות לימודים הנערכים בשעות הערב, או לחילופין בסופי שבוע (כאשר הוא יוצא לביתו ביום חמישי). עדיין, אין להתעלם מכך שלא כל חייל יכול לבצע היטב את שילוב המסגרות הזה.
על הסכנות שבשילוב לא נכון
כאשר מצליחים לשלב היטב בין לימודי תואר אקדמי או קורסים מקצועיים לבין השירות הצבאי, תופסים הרבה יותר משתי ציפורים במכה אחת: בין השאר, מעשירים את הידע, מגוונים את השירות הצבאי וחוסכים זמן יקר בלימודים לאחר מכן.

מצד שני, אין להתעלם מכך שלימודים ושירות צבאי במקביל עלולים גם לחולל אפקט הפוך. ייתכן שהעומס בלימודים יביא לצורך להיעדר מהשירות הצבאי, או לחילופין שמטלות שונות במסגרת הצבא יבואו על חשבון מבחנים או עבודות. טרם התחלת הלימודים, רצוי לברר מהו הזמן הפנוי שעומד לרשות החייל, מהן הדרישות במוסד הלימודים האמור והאם קיימת גמישות במסלול הלימודים.

אין תגובות:

פרסום תגובה