בחירת מסלול לימודים יכולה להיות מטלה לא קלה, כל אחד עמד באותה צומת דרכים רצינית בה הוא צריך לבחור את העתיד שלו, לבחור האם ללכת ללמוד באוניברסיטה או במכללה, האם ללכת ללימודים הומניים או אולי ריאליים, האם אנו מעוניינים להכנס ללימודי משפטים או לימודי רפואה, הלבטים השונים העוברים על הסטודנט לעתיד יכולים להיות קשים וארוכים, ואף לפעמים לאחר בחירת מסלול הלימודים אותם לבטים אינם שוקטים, אתר הלימודים הזה נועד לתת מידע מקיף אודות קורסים ומסלולי לימודים שונים, בכדי לעזור לסטודנטים לעתיד להחליט איזה מסלול ירצו לקחת בלימודיהם, קורסיסט נועד לתת מידע, ונועד לשרת את הסטודנט הקיים והעתידי כאחד. ידע זה כוח, וניתן לתעל את הכוח הזה לטובתנו.

יום שלישי, 10 בדצמבר 2013

מה מציע לכם קורס חילוץ והצלה?

במדינה שבה ההתכנות לקיום אירועים קיצוניים הינה משמעותית, ישנה חשיבות רבה לקיים מוכנות רבה לשעת חירות. חלק מאותה מוכנות הינה רכישה של יכולות ומיומנויות בביצוע פעולות של חילוץ והצלה. יכולת משמעותית בתחום זה הינה תולדה של לימוד והשתתפות בקורס מקצועי שיכול להיות חלק ממסגרת אזרחית וכן כפעילות צבאית בקורס ייעודי, במסגרת פיקוד העורף.

מה לומדים

קורס של חילוץ והצלה יכלול שורה של נושאים התלויים בהיקפו ובגורם המעביר אותו. בין הנושאים שיכולים להיות חלק משמעותי מקורס כזה ניתן למצוא:

  • התמודדות עם אירועי ריבוי נפגעים - אירועים כאלה מחייבים פעילות מאורגנת, יכולת לקבל ולהעביר הוראות ולפעול על פי רוטינות ידועות בשיתוף גורמי צבא ורשויות הצלה שונות. אירועים כאלה יכולים להתרחש כתוצאה מנפילת טילים, פיגועים חבלניים, רעש אדמה, שריפות ענק ועוד.
  • שימוש במכשירים ייעודיים – כגון מגזרי ברזל מיוחדים, כלי חציבה בבטון, מסורים חשמליים בעלי עוצמה רבה, פטישוני אוויר, מנופים, חבלים ועוד.
  • עקרונות הטיפול בפצוע – יסודות בפינוי פצועים, שימוש בערכת עזרה ראשונה, קיבוע איברים, עצירת שטפי דם באמצעים מקצועיים או תוך שימוש באלתורים. כל אלה הם חלק חשוב מהמקצועיות של העסוקים בחילוץ נפגעים.
  • חילוץ מטיילים – בין הגופים העוסקים בחילוץ ניתן למצוא לא רק כאלה שנערכים למצבי חירום המוניים. לכן, חלק מהקורסים המקצועיים בתחום כוללים הקניית יכולות לחילוץ מטיילים שנתקעו בשטח. בין היתר לומדים כיצד ניתן לחלץ נפגעים מאזורים קשים לגישה, כיצד לבצע גלישת צוקים לבד ועם האדם המחולץ ועוד.


היכן לומדים

ישנם מרכזים ייעודיים שבהם ניתן ללמוד קורסים שונים שעוסקים בחילוץ והצלה. בין היתר, ישנם מקומות המיועדים להכשיר מחלצים מקצועיים ויש כאלה שמיועדים לספק הכשרה ברמות שונות לקבוצות של מתנדבים.

יש לציין שחלק חשוב המחלצים המקצועיים ביותר בישראל רכשו את המיומנות שלהם בצבא, במסגרת פיקוד העורף, בקורס ייעודי ומקיף של חילוץ והצלה. למעשה, רבים מהמדריכים שלימדו בשלב כזה או אחר בחייהם את המחלצים במסגרת צבאית הפכו מאוחר יותר למדריכים גם במסגרות נוספות כגון כוחות הצלה אזרחיים (מכבי אש, למשל) ובתי ספר ללימוד מקצועות הביטחון. למעשה, עקרונות הבסיס של מרבית הקורסים הרציניים בתחום מבוססים על הניסיון רב ההיקף של שלטונות הצבא. ניסיון זה הוא פרי לימוד כמו גם של ניסיון בשטח והשתתפות באירועים גם בישראל וגם מעבר לים – בסיוע לממשלות זרות באזורים מוכי אסון.

למי זה מתאים

ההשתתפות בקורס מקצועי לחילוץ והצלה יכול להתאים לכל מי שרוצה לסייע במצבי חירום כמתנדב וכן למי שזקוק לידע זה מתוקף עבודתו. כך, בקורסים כאלה ניתן למצוא:

  • אנשי כוחות הביטחון כגון צבא ומשטרה.
  • אנשי רשויות ההצלה וארגוני מתנדבים מסודרים כגון מד"א, זק"א וכדומה.
  • אנשי ביטחון מקצועיים כגון רכזי ביטחון יישוביים.
  • אנשי יחידות חילוץ למטיילים.
  • עובדי חברות גדולות שמעוניינות להכשיר נאמני בטיחות וביטחון.
  • כל מי שרוצה לעסוק בתחום באופן מקצועי, במסגרות שונות.


אין תגובות:

פרסום תגובה