בחירת מסלול לימודים יכולה להיות מטלה לא קלה, כל אחד עמד באותה צומת דרכים רצינית בה הוא צריך לבחור את העתיד שלו, לבחור האם ללכת ללמוד באוניברסיטה או במכללה, האם ללכת ללימודים הומניים או אולי ריאליים, האם אנו מעוניינים להכנס ללימודי משפטים או לימודי רפואה, הלבטים השונים העוברים על הסטודנט לעתיד יכולים להיות קשים וארוכים, ואף לפעמים לאחר בחירת מסלול הלימודים אותם לבטים אינם שוקטים, אתר הלימודים הזה נועד לתת מידע מקיף אודות קורסים ומסלולי לימודים שונים, בכדי לעזור לסטודנטים לעתיד להחליט איזה מסלול ירצו לקחת בלימודיהם, קורסיסט נועד לתת מידע, ונועד לשרת את הסטודנט הקיים והעתידי כאחד. ידע זה כוח, וניתן לתעל את הכוח הזה לטובתנו.

יום שני, 18 בנובמבר 2013

לימודי מחשבים - עושים סדר בבלאגן

כיום, המחשב לוקח חלק בכל היבט והיבט בחיים שלנו. המצאתו שינתה את העולם בו אנו חיים, בין השאר מבחינת אפשרויות התעסוקה.
כיום, ניתן למצוא תחומים רבים בהם ניתן להשתלב בתחום המחשבים, רובם ככולם נושאים פירות כלכליים מרשימים בכל קנה מידה: לראיה, לא קשה למצוא משרות הייטק עם שכר גבוה במיוחד, העומד על כ-20,000 ש''ח בתור התחלה. מה חשוב לדעת על לימודי המחשבים? ומהן אפשרויות התעסוקה בסיומם?

קווים לדמותו של תחום המחשבים

כצעד ראשון, חשוב לציין שתחום המחשבים נחשב לרחב בכל קנה מידה: הן מבחינת מקצועות הלימוד, והן מבחינת אפשרויות התעסוקה. זאת ועוד, קיימת אפשרות לסיים לימודים אקדמיים במדעי המחשב, למשל, אך גם לעבור הכשרות נקודתיות יותר, המקנות תעודה מקצועית (ולמעשה, מקצוע לכל דבר ועניין).
על מנת לפשט את התמונה, נהוג לחלק אותה לשני תחומים עיקריים, תחת כל אחד מהם שורה ארוכה של נושאים, התמחויות ומקצועות. התחום הראשון הוא התוכנה – זהו אוסף פקודות בשפות תכנות, ולא בהכרח רכיבים פיזיים. תחום החומרה, הוא התחום השני, מתייחס כבר לאביזרים הטכניים של המחשב ומכשירים אחרים, דוגמת מעבד, כרטיס זיכרון וכן הלאה.

מגוון מסלולי לימוד

כיום, מוצעים בישראל מספר מסלולים עיקריים של לימודי מחשבים. הלימודים האקדמיים, הנמשכים לרוב בין שלוש לארבע שנים, כוללים בתוכם את המסלולים הבאים:

 • תואר ראשון במדעי המחשב – מקנה תואר BSc במדעים. זהו תואר מדעי/עיוני, הכוול נושאים דוגמת יסודות בתכנות, מתמטיקה, עיצוב תוכנה, בינה מלאכותית וכן הלאה.
 • תואר ראשון בהנדסת מערכות – מסלול, הנמשך לרוב ארבע שנים, בסיומו מוענק תואר BSc בהנדסה.
 • תואר ראשון בהנדסת מחשבים – תכליתו תכנון מערכות ממוחשבות. נמשך כארבע שנים, ומקנה גם הוא תואר BSc בהנדסה.
 • תואר ראשון בהנדסת תוכנה – מקנה תואר מהנדס, ונמשך ארבע שנים. עוסק, בעיקרו של דבר, בתכנון ובבניה של מערכות המשלבות תוכנה.

יחד עם מסלולי הלימוד האלה, עומדים מסלולים שונים של לימודי תעודה. חלק מהם נועדו להעשרה, וחלק להקניית מקצוע לכל דבר ועניין. כאן, רשימת התחומים רחבה אפילו יותר, והיא כוללת:

 • ניהול רשתות תקשורת
 • ניהול מערכות מידע
 • אבטחת מידע
 • בדיקת תוכנה
 • עיצוב ובניית אתרים
 • שרטוט ותכנון גרפי
 • קידום אתרים


היום שאחרי הלימודים

כיום, כאשר לומדים מקצוע מסוים, הדבר נעשה, בראש ובראשונה, מתוך מחשבה על התועלת שלו בעולם התעסוקתי. בהקשר הזה, החדשות הטובות הן שתחום המחשבים כולל בתוכו לא מעט אפשרויות. ניתן להיות מועסקים בתור מתכנתים, מהנדסים, בודקי תוכנה, אנשי אבטחת מידע, מתכנני מערכות – והרשימה עוד ארוכה. מקומות התעסוקה כוללים בתוכם חברות הייטק רבות, אך גם גופים עסקיים אחרים, מוסדות ציבוריים, בנקים וכן הלאה.
המכנה המשותף למרבית המשרות האלה הוא השכר שהן נושאות, שנחשב לנאה בכל קנה מידה. משרות הייטק עם שכר גבוה אפשריות גם עבור המתחילים בתחום, כשהקידום לתפקידים בכירים עוד יותר נמצא תמיד בגדר אפשרות ריאלית.

אין תגובות:

פרסום תגובה