בחירת מסלול לימודים יכולה להיות מטלה לא קלה, כל אחד עמד באותה צומת דרכים רצינית בה הוא צריך לבחור את העתיד שלו, לבחור האם ללכת ללמוד באוניברסיטה או במכללה, האם ללכת ללימודים הומניים או אולי ריאליים, האם אנו מעוניינים להכנס ללימודי משפטים או לימודי רפואה, הלבטים השונים העוברים על הסטודנט לעתיד יכולים להיות קשים וארוכים, ואף לפעמים לאחר בחירת מסלול הלימודים אותם לבטים אינם שוקטים, אתר הלימודים הזה נועד לתת מידע מקיף אודות קורסים ומסלולי לימודים שונים, בכדי לעזור לסטודנטים לעתיד להחליט איזה מסלול ירצו לקחת בלימודיהם, קורסיסט נועד לתת מידע, ונועד לשרת את הסטודנט הקיים והעתידי כאחד. ידע זה כוח, וניתן לתעל את הכוח הזה לטובתנו.

יום שני, 3 ביוני 2013

מה הקשר בין מעקות ללימודים אקדמיים?

שלב ההתלבטות בנוגע לבחירת המסלול האקדמי הוא אף פעם לא שלב פשוט. בעבר החיים היו קלים יותר עבור אנשים צעירים בכל מה שנוגע לבחירת המסלול המקצועי שלהם. הכלל היה פשוט – אמור לי מה עושה אביך ואומר לך מה תעשה אתה. לפני המהפכה התעשייתית היה ברור שבמידה ואביך אופה, גם אתה תהיה אופה ותירש את מקומו ביום הימים. ההתמחויות הראשונות בכל תחום שהוא נעשו על ידי חיקוי, הילדים היו שוליות מגיל צעיר ואת המקצוע למדו תוך כדי העבודה.

שלב מאוחר יותר בהתפתחות הלימודים היה עם הקמתם של בתי ספר מקצועיים בהם יכולת ללמוד כל מקצוע שהוא גם במידה ואביך לא עסק בתחום. עם הזמן תחומי ההתמחות נהיו רבים יותר ויותר ונפתחו עוד ועוד מסלולי לימוד ואנחנו לא צריכים לספר לכם על מאות הקורסים ומסלולי הלימוד השונים שמוצעים היום לכל מי שמתעניין בלימודים אקדמיים.

מעקות כמשל

הנקודה שאנחנו מעוניינים להעביר בטקסט זה היא שכדי להחליט מה אתם הולכים ללמוד, חשוב קודם כל... ללמוד. ללמוד את השטח, ללמוד על האפשרויות השונות, ללמוד את המשמעויות של הכותרות שניתנות לחוגים השונים ואולי הכי חשוב – ללמוד מה אתם מחפשים בחיים מבחינה אקדמית ותעסוקתית.

קחו למשל את המילה מעקות – מה עולה לכם לראש כשאתם חושבים על מעקות? האם אתם חושבים על הדרך בה תוכלו לחשב את ממדיו של מעקה ספירלה? אולי מתמטיקה היא התחום שקוסם לכם, האם אתם חושבים על נייר שרטוט עליו אתם משרטטים חדרי מדרגות מורכבים ומסועפים? אולי אדריכלות היא התחום בשבילכם. במידה ואתם מדמיינים בעיני רוחכם גיחות לחנויות שונות עם הלקוח שלכם והתאמה של מעקות לגרמי מדרגות ולחיפויי הקיר, ייתכן שמה שבעצם מעניין אתכם זה עיצוב פנים. כפי שאתם מבינים, כל מילה יכלה לזרוק אתכם לאלף ואחד כיוונים.

כשאומרים למשל מחשבים, על מה אתם חושבים? האם על עיצוב קופסת המחשב? האם על תכנות, הנדסה, פיתוח? כל תחום מסתעף לכיוונים רבים ולתתי תחומים ולכן ככל שתכירו את המסלולים העומדים לפניכם ואת ההעדפות האישיות שלכם, כך תוכלו לבחור מתוך מודעות והבנה מעמיקה יותר של החומר.

אז איפה מתחילים?

ראשית עליכם לפקוח את העיניים ולפתוח את האוזניים וכמובן שגם את הפה. התחילו לדבר עם אנשי מקצוע שונים ושאלו אותם על העבודה שלהם ועל הלימודים שעברו. דברו עם אנשים מתחום הטיפול, מתחום ההנדסה, המחשוב, הרפואה ועוד. שאלו אותם על השכר הממוצע, על כמות ההשקעה בלימודים, על התחומים שיש לשלוט בהם ועל הכיוון הכללי. שימו לב לתחושות שלכם בזמן השיחה, נסו לראות מה מעורר בכם תחושות חיוביות ומה לא.

העצה החשובה ביותר שלנו אליכם היא לעולם לא להחליט החלטות בנוגע למסלול האקדמי שלכם מתוך לחץ או מחויבות. במידה רבה ההחלטה הגורלית הזו יכולה לקבוע את המשך המסלול של החיים שלכם ועל כן מומלץ לבצע אותה בכובד ראש ולא מתוך לחץ חיצוני חלילה. בהצלחה.

אין תגובות:

פרסום תגובה