בחירת מסלול לימודים יכולה להיות מטלה לא קלה, כל אחד עמד באותה צומת דרכים רצינית בה הוא צריך לבחור את העתיד שלו, לבחור האם ללכת ללמוד באוניברסיטה או במכללה, האם ללכת ללימודים הומניים או אולי ריאליים, האם אנו מעוניינים להכנס ללימודי משפטים או לימודי רפואה, הלבטים השונים העוברים על הסטודנט לעתיד יכולים להיות קשים וארוכים, ואף לפעמים לאחר בחירת מסלול הלימודים אותם לבטים אינם שוקטים, אתר הלימודים הזה נועד לתת מידע מקיף אודות קורסים ומסלולי לימודים שונים, בכדי לעזור לסטודנטים לעתיד להחליט איזה מסלול ירצו לקחת בלימודיהם, קורסיסט נועד לתת מידע, ונועד לשרת את הסטודנט הקיים והעתידי כאחד. ידע זה כוח, וניתן לתעל את הכוח הזה לטובתנו.

יום שלישי, 28 במאי 2013

תחומים בלימודי חינוך

חינוך באופן כללי הוא עולם ומלואו והתחומים השונים אליהם הוא מגיע הם באמת רבים ומגוונים. בשנים האחרונות אנחנו מתחילים להכיר בעובדה שכמו בני האדם המבוגרים גם הילדים שונים זה מזה ובעלי צרכים שונים ומתשנים- דבר שמתחיל לחלחל לא רק להכרה הציבורית אלה מגיע גם אל מקבלי ההחלטות השונים. התוצאה לא מאחרת להגיע וכיום ניתן לראות מענה רחב ומגוון הרבה יותר של פתרונות החינוך. מערכת החינוך בישראל מתחילה להעניק פתרונות חינוך ממוקדים ומותאמים יותר לקבוצות ילדים שונות במטרה למקסם את תהליך הלמידה ולשפר את חוויית הלימודים באופן כללי. התאמה שכזו מסייעת לכל ילד להביע את עצמו בצורה טובה יותר ולממש את הכישורים שלו באופן נגיש יותר.

מטבע הדברים, גם לימודי החינוך נחלקים לתחומים שונים ומתמקדים בעקרונות שונים במטרה לספק מענה הולם לכל קבוצה והצרכים שלה.

את התחומים השונים בלימודי חינוך ניתן לחלק לקטגוריות שונות, בניהן ניתן למצוא תחומים של חינוך מיוחד, חינוך דמוקרטי, חינוך לגיל הרך, חינוך לבתי ספר יסודיםי, חינוך אנטרופוסופי והרשימה עוד ארוכה.

לימודי חינוך מיוחד

אחד התחומים המעניינים, המתגמלים והמבוקשים ביותר מבין מכלול לימודי החינוך השונים אלה הם לימודי חינוך מיוחד. לימודי חינוך מיוחד נלמדים במסגרת לימודי תואר ראשון והם מספקים הכשרה לחינוך לכל הכיתות- מא' ואת י"ב.

לימודי חינוך מיוחד מתאימים לאנשים שמעוניינים ללמד קצת אחרת. אנשים שרואים את הייחודי והמיוחד בכל ילד, אנשים שמעוניינים לסייע ולתמוך בתלמידים לקראת השגת המטרות שלהם, אנשים יצירתיים, גמישים ומלאים באהבה שרוצים ללמד קצת אחרת, שמוכנים לאתגר שבכיבושו עומד סיפוק מאין כמוהו.

מסלול הלימודים נמשך פרק זמן של ארבע שנות לימוד כאשר בסיומו מקבל הסטודנט שתי תעודות הוראה- האחת היא בחינוך מיוחד והשניה בתחום ההתמחות בו הוא בחר.

בין מסלולי ההתמחות השונים בלימודי חינוך מיוחד ניתן לבחור הוראת מתמטיקה, מדעים, ספרות, היסטוריה או מקרא כאשר מסלול ההתמחות נתון לבחירתו של הסטודנט ולרשותו עומדות אפשרויות שילוב שונות בהתאם להחלטות מוסד הלימודים.

כמו בכל מסלול לימודי הוראה גם במסלול לימודי חינוך מיוחד יתבקש הסטודנט להשלים סטאז' כתנאי לקבלת תעודת הוראה. ההתנסות המעשית תתבצע במסגרת הלימודים במהלכה הסטודנט יגיע לכיתות לימוד של חינוך מיוחד ויעביר שיעורים תחת פיקוחו של המפקח שלו.

במסגרת לימודי חינוך מיוחד ישנה התמקדות בתחומים הכוללים תפישות חינוכיות שונות, תיאוריות התפתחותיות בתחומים הרגשיים, חברתיים, קוגנטיביים ועוד. היכרות עם אוכלוסיות שונות, יישום דרכי עבודה בכיתה, פיתוח כישורים יצירתיים להעשרה, פיתוח כלים מתודולוגיים ועוד.

המורים משתלבים במוסדות חינוך פורמליים ובלתי פורמליים בתוך כיתות של חינוך מיוחד. התלמידים בכיתות אלה נמצאים בסביבת מוסדות רגילים בתוך כיתות לחינוך מיוחד. בין התלמידים ניתן למצוא היצע מגוון והטרוגני של ילדים הנמצאים על הספקטרום כך שהמורה צריך ללמוד לעבוד עם ילדים בעלי לקויות מסוגים שונים.

אין תגובות:

פרסום תגובה