בחירת מסלול לימודים יכולה להיות מטלה לא קלה, כל אחד עמד באותה צומת דרכים רצינית בה הוא צריך לבחור את העתיד שלו, לבחור האם ללכת ללמוד באוניברסיטה או במכללה, האם ללכת ללימודים הומניים או אולי ריאליים, האם אנו מעוניינים להכנס ללימודי משפטים או לימודי רפואה, הלבטים השונים העוברים על הסטודנט לעתיד יכולים להיות קשים וארוכים, ואף לפעמים לאחר בחירת מסלול הלימודים אותם לבטים אינם שוקטים, אתר הלימודים הזה נועד לתת מידע מקיף אודות קורסים ומסלולי לימודים שונים, בכדי לעזור לסטודנטים לעתיד להחליט איזה מסלול ירצו לקחת בלימודיהם, קורסיסט נועד לתת מידע, ונועד לשרת את הסטודנט הקיים והעתידי כאחד. ידע זה כוח, וניתן לתעל את הכוח הזה לטובתנו.

יום שלישי, 5 במרץ 2013

לימודי מדעי ההתנהגות – לדעת יותר

לימודים גבוהים הפכו, כבר מזמן, לחלק טבעי ממסלול החיים של אנשים רבים מאוד. מסלולי הלימוד המרתקים ביותר הם אלה שעוסקים בהבנה שלנו את עצמנו כאנשים וכפרטים בחברה. כולנו בריות חושבות ואנו חיים בצוותא עם אנשים רבים אחרים, בעלי תפיסות ואמונות שונות. המציאות הזו איננה מובנת מאליה. לימודי מדעי ההתנהגות מאפשרים לסטודנטים שבוחרים לפנות לכיוון הזה, לקבל בסיס ידע רחב, של הבנת האדם והחברה, ותוך כדי כך לפתוח לעצמם דלת לעתיד אקדמי ומקצועי מגוון להפליא.

מדעי החברה

מדעי ההתנהגות הם שילוב אקדמי של כמה תחומי דעת; השילוב המיוחד הזה, מאפשר חשיפה לנושאים רבים ומעניינים. לימודי מדעי ההתנהגות משלבים קורסים משלושה תחומים לפחות, בדרך כלל כאלה ששייכים לפקולטה למדעי החברה. יש אוניברסיטאות ומכללות שמציעות לימודים לתואר ראשון בשילוב של תואר במדעי ההתנהגות עם חטיבה בתחום נוסף, או תואר דו חוגי, שיכול להיות ממדעי החברה או מתחום אחר לחלוטין.

מדעי ההתנהגות

כאשר בוחרים בתחום של לימודי מדעי ההתנהגות, זוכים לקבל בסיס ידע רחב בפסיכולוגיה, בסוציולוגיה ובאנתרופולוגיה. תחומים אלה, יש בהם מן המשותף ויש בהם מן המבדיל. המשותף שבין כולם, הוא הרצון לדעת יותר על האדם, מניעיו, שאיפותיו, התנהגויותיו. השונה שבין תחומים אלה, הוא נקודת המוצא של כל אחד ואחד מהם.

  • פסיכולוגיה יוצאת מהנחה שהאדם הוא במרכז. היא חוקרת את המניעים האישיים, הגורמים הנפשיים לפעולות של אנשים שונים, וכן פסיכו פתולוגיות (הפרעות) של האדם היחיד.
  • סוציולוגיה, לעומת זאת, יוצאת מנקודת הנחה מחקרית ששמה את החברה במרכז. האדם היחיד מעניין את הסוציולוג רק בתור חלק של החברה. הסוציולוגיה מניחה שפעולות היחיד ניתנות להסבר חברתי, ולכן ההתמקדות תהיה במבנים חברתיים, ובהשפעתם על בני החברה.
  • האנתרופולוגיה מתמקדת בחקר התרבות האנושית. בעבר התמקדו האנתרופולוגים בעיקר בחקר תרבויות זרות, רחוקות, ובדרך כלל שבטיות. כיום, האנתרופולוגיה חוקרת, לא פחות מכך, את המגוון הרב של תת תרבויות שפורחות בכל העולם, מעט מתחת למעטה של עולם אחד הרמוני וגלובאלי.
  • מלבד שלושת תחומי דעת אלה, ניתן לשלב, כמעט בכל מקום בו לומדים מדעי ההתנהגות, קורסים נוספים שניתן לקבץ אותם לתחום דעת קוהרנטי. תחום דעת זה יכול להיות לימודי כלכלה, ניהול, משפטים, תקשורת, משאבי אנוש, ועוד.

מה הלאה

כפי שראינו, לימודי מדעי ההתנהגות מקנים לסטודנטים בסיס ידע רחב ומגוון. העובדה הזו מאפשרת לבוגרי תואר זה להמשיך ללימודים גבוהים בפקולטות רבות. גם אפשרויות התעסוקה, הממתינות לבוגרי תואר במדעי ההתנהגות יכולות להיות רבות מאוד ומגוונות להפליא.

אין תגובות:

פרסום תגובה