בחירת מסלול לימודים יכולה להיות מטלה לא קלה, כל אחד עמד באותה צומת דרכים רצינית בה הוא צריך לבחור את העתיד שלו, לבחור האם ללכת ללמוד באוניברסיטה או במכללה, האם ללכת ללימודים הומניים או אולי ריאליים, האם אנו מעוניינים להכנס ללימודי משפטים או לימודי רפואה, הלבטים השונים העוברים על הסטודנט לעתיד יכולים להיות קשים וארוכים, ואף לפעמים לאחר בחירת מסלול הלימודים אותם לבטים אינם שוקטים, אתר הלימודים הזה נועד לתת מידע מקיף אודות קורסים ומסלולי לימודים שונים, בכדי לעזור לסטודנטים לעתיד להחליט איזה מסלול ירצו לקחת בלימודיהם, קורסיסט נועד לתת מידע, ונועד לשרת את הסטודנט הקיים והעתידי כאחד. ידע זה כוח, וניתן לתעל את הכוח הזה לטובתנו.

יום ראשון, 2 בדצמבר 2012

לימודי הנדסת בניין / אזרחית – אפשרויות ומידע חיוני


התחום של הנדסת בניין הינו מרתק, דינמי וחשוב במיוחד לכל תהליך בנייה ופיתוח – החל מבניית בית פרטי בודד ועד בניית מגדלי מגורים ענקיים ומבנים מסחריים שונים. זהו תחום שנמצא כל הזמן בתנועה, מאפשר לאנשים לעבוד מהשטח ולחלופין גם להתרכז בעבודת תכנון במשרד. הביקוש בשוק לאנשי מקצוע איכותיים גבוה ורמות השכר שמהנדס בניין מנוסה יכול להגיע אליהן מרשימות בהחלט. יש בישראל כמה אפשרויות של לימודי הנדסת בניין, רמות שונות של הכשרה ולימודים וכמו כן מידע חיוני שעל כל מועמד להכיר.

יש להבין ראשית כי הנדסת  בניין היא הנדסה אזרחית – כך שיש מוסדות לימוד המתייחסים למסלול הלימודים ככזה – אך המשמעות זהה, ליווי, ייעוץ, תכנון וכן הלאה לגבי פרויקטי בנייה הקשורים לפעילות אזרחית (בניגוד לצבאית).

מסלולי לימוד ותנאי קבלה


בתחום ההנדסה האזרחית / הנדסת בניין ישנם כמה מסלולי לימוד אפשריים, כאשר לכל אחד כמובן תנאי קבלה שונים. שתי האפשרויות המרכזיות הינן: תואר ראשון הנדסי בהנדסה אזרחית במשך 4 שנים ודרישת חובה לציון פסיכומטרי מתאים לדרישות הפקולטה הרלבנטית. לחלופין ניתן ללמוד במסלול הנדסאי בניין המאפשר משך לימודים של 2-3 שנים, תכנים קלים יותר ותנאי קבלה ללא בחינה פסיכומטרית אלא על סמך בגרות בלבד. מסלול  לתואר מהנדס בניין הוא משמעותית קשה יותר מבחינה לימודית לעומת מסלול ההנדסאים, כאשר גם רמת האחריות והתפקידים בהמשך בדרך שונה מאוד בין שני סוגי התארים.

כמובן שככל שמוסד הלימודים מבוקש יותר, בעל מוניטין מכובד יותר והלימודים בו קשים יותר – כך תנאי הקבלה יהיו מחמירים. באוניברסיטאות דורשים פסיכומטרי וממוצע בגרויות גבוהים יחסית ולעומת זאת המכללות מאפשרות תנאי קבלה מקלים יותר. כמו כן, יש מוסדות אקדמיים המעניקים תואר B.Sc לבוגרי המסלול ויש מוסדות אשר מציעים תואר מסוג B.Tech (שנחשב פחות איכותי מתואר B.sc).

קהל יעד


תואר בהנדסה אזרחית מתאים לאנשים השואפים לעבוד בתעשיית הבנייה, אנשים המתעניינים בתהליכי בנייה, מבנים וכדומה – מן ההיבט התכנוני והמעשי בעיקר. יש צורך ב"חוש" טכני מסוים וכמובן שהמסלול כולל קורסים רבים עם היבטים מתמטיים מדעיים כך שנדרשת יכולת בתחומים אלו – אך אולי ברמה פחותה לעומת תחומי הנדסה אחרים.

תחומי לימוד


סטודנטים במסלול לתואר ראשון מלא בהנדסה אזרחית / הנדסת בניין יכולים ללמוד במסלול כללי או לבחור התמחות (הבחירה הנפוצה), אשר תשפיע על התפקידים העתידיים שלהם. יש התמחות בניהול הבנייה שמהותה עבודת שטח בניהול פרויקט בנייה ויש התמחות בתכנון והנדסת מבנים העוסקת יותר בהיבט התכנוני של המבנה על פי תכניות אדריכליות.

תחומי לימוד במסלול הנדסת בניין כוללים נושאים בסיסיים כמו מתמטיקה, פיזיקה, סטטיסטיקה, כימיה ועוד, קורסים לגבי חוזק מבנים, מכניקת מבנים, חומרי בנייה, ניהול בנייה, ניהול מים, תכנון, הידראוליקה ומגוון גדול של קורסים נוספים – חובה ובחירה. הלימודים מחייבים ידע טוב יחסית באנגלית, כך שמי שמתקשה בכך או שהציון בחלק האנגלית של הפסיכומטרי שלו היה נמוך כדאי שישקול קורס אנגלית לפני תחילת הלימודים. 

אין תגובות:

פרסום תגובה