בחירת מסלול לימודים יכולה להיות מטלה לא קלה, כל אחד עמד באותה צומת דרכים רצינית בה הוא צריך לבחור את העתיד שלו, לבחור האם ללכת ללמוד באוניברסיטה או במכללה, האם ללכת ללימודים הומניים או אולי ריאליים, האם אנו מעוניינים להכנס ללימודי משפטים או לימודי רפואה, הלבטים השונים העוברים על הסטודנט לעתיד יכולים להיות קשים וארוכים, ואף לפעמים לאחר בחירת מסלול הלימודים אותם לבטים אינם שוקטים, אתר הלימודים הזה נועד לתת מידע מקיף אודות קורסים ומסלולי לימודים שונים, בכדי לעזור לסטודנטים לעתיד להחליט איזה מסלול ירצו לקחת בלימודיהם, קורסיסט נועד לתת מידע, ונועד לשרת את הסטודנט הקיים והעתידי כאחד. ידע זה כוח, וניתן לתעל את הכוח הזה לטובתנו.

יום שלישי, 9 באוקטובר 2012

לימודי תואר או קורס מקצועי?


עוד ועוד אנשים מעדיפים היום קורסים מקצועיים על-פני לימודים ארוכים לתואר באחת האוניברסיטאות. מה הסיבות לכך והאם ומתי זה באמת משתלם יותר?
שוק ההכשרות והקורסים המקצועיים גדל מאד בשנים האחרונות ועבור רבים הוא מציע כיום אלטרנטיבה ללימודים אקדמיים. הסיבות לכך ברורות. לימודים לתואר ראשון הם עדיין מסלול הלימודים הפופולרי ביותר (בישראל יש למעלה מרבע מיליון סטודנטים לתואר ראשון), ולעיתים קרובות התואר הראשון נדרש לעבודה מסוימת או מעניק הטבת שכר.
מצד שני, העובדה שיש לך תואר ראשון ממש לא מבטיחה שתמצא עבודה, ואחרי שלוש או ארבע שנות לימודים זה עלול להיות מתסכל מאד. קורסים מקצועיים, בין שמדובר בלימודי המשך ללימודים אקדמיים או במסלולי לימודים שאינם דורשים הכשרה קודמת, בדרך-כלל נתפרים לפי צרכי השוק. תקופת הלימודים קצרה יותר והעלות נמוכה משמעותית.

קורס מקצועי בראייה כלכלית

פרקטית, עבור רבים ההכשרה המקצועית תהיה כלכלית ומשתלמת יותר בטווח הקצר והבינוני, כיוון שהזמן הממוצע עד למציאת עבודה יהיה קצר יותר. בזמן שנדרש כדי לסיים לימודי תואר ראשון, אפשר ללמוד ארבעה או חמישה קורסים שמקנים הסמכות של משרד התמ"ת ורישיון לעסוק בתחומים כמו שיפוצים, אינסטלציה או הדברה. ובשנים הראשונות, לפחות, שעת העבודה שלכם תהיה שווה יותר עם יהיה לכם רשיון מדביר מוסמך, למשל, מאשר עם כמעט כל תואר אקדמי.
בשביל מי שחושבים על הקמת עסק, או על עבודה כעצמאי, לעיתים קרובות הלימודים המקצועיים ולימודי ההמשך יהיו רלוונטיים יותר מאשר תארים אקדמיים. ההשכלה האקדמית תועיל יותר בסביבה ארגונית ובמגזר הציבורי, גם בהשפעתה על השכר וגם באפשרויות הקידום.

השפעת הקורסים על האקדמיה

את ההשפעה המשמעותית והעמוקה של הקורסים וההכשרות המקצועיות על העולם האקדמי אפשר לראות במכללות.
מכיוון שהמכללות הן עסקים, שמצד אחד נדרשים להציג שורת רווח ומצד שני אין להם מימון נדיב מהמדינה, הן מושפעות הרבה יותר מהנעשה בשוק והשינויים במסלולים ובתוכניות הלימודים הרבה יותר תכופים. בלי קשר לכך שהתנאים של הסטודנטים מעולים, קיים חדר כושר בקמפוס ברמה טובה כמו חדר כושר נתניה או בסטנדרט שאנו רגילים.
המכללות גובות שכר לימוד גבוה יותר באופן משמעותי, תמורתו הן מתחייבות להעניק לסטודנט לא רק רקע תיאורטי אלא גם יכולות מעשיות שמתאימות יותר לצרכי השוק – ממש כמו בהכשרות המקצועיות.
כמו כן, בשנים האחרונות ישנה התרחבות משמעותית של פעילות האוניברסיטאות והמוסדות האקדמיים הנתמכים על-ידי המדינה, לתחום לימודי ההמשך המיועדים בעיקר לבעלי תואר ראשון או שני.
בוגרי הטכניון, למשל, יכולים לרכוש מקצוע נוסף בתחומי העיצוב ועיצוב הפנים, גרפיקה ומולטימדיה, ניהול משאבי אנוש, מקרקעין, צילום, ניהול רשתות ועוד. לצורך זה הקים הטכניון יחידה מיוחדת ללימודי המשך.

אין תגובות:

פרסום תגובה