בחירת מסלול לימודים יכולה להיות מטלה לא קלה, כל אחד עמד באותה צומת דרכים רצינית בה הוא צריך לבחור את העתיד שלו, לבחור האם ללכת ללמוד באוניברסיטה או במכללה, האם ללכת ללימודים הומניים או אולי ריאליים, האם אנו מעוניינים להכנס ללימודי משפטים או לימודי רפואה, הלבטים השונים העוברים על הסטודנט לעתיד יכולים להיות קשים וארוכים, ואף לפעמים לאחר בחירת מסלול הלימודים אותם לבטים אינם שוקטים, אתר הלימודים הזה נועד לתת מידע מקיף אודות קורסים ומסלולי לימודים שונים, בכדי לעזור לסטודנטים לעתיד להחליט איזה מסלול ירצו לקחת בלימודיהם, קורסיסט נועד לתת מידע, ונועד לשרת את הסטודנט הקיים והעתידי כאחד. ידע זה כוח, וניתן לתעל את הכוח הזה לטובתנו.

יום שלישי, 30 באוקטובר 2012

למצוא מלגות עבור תואר שני


כיום, אם אתם רוצים ללמוד באוניברסיטה אתם לא תמיד חייבים לשלם את שכר הלימוד המלא. קיימות היום לא מעט מלגות לסטודנטים אשר זכאים להם בין אם זה עקב מצבם המשפחתי, מוצאם, מצבם הכלכלי, או כל סיבה אחרת. המלגות מגיעות היום בצורות שונות. יש מלגות אשר ניתן לבקש אך ורק בסיום הלימודים, ויש כאלה שניתנות כבר בשנת הלימודים הראשונה. יש מלגות אשר תלויות בציונים אשר הסטודנט מוציא, ויש כאלה אשר אינן תלויות בכך. חלק מהמלגות ניתנות לתלמידים אשר מתחייבים מראש למסלול מסוים של תואר ספציפי, לרוב במקצוע שנחשב נחוץ במיוחד.
עם זאת, אפשר שברוב המקרים המלגות ניתנות אך ורק לתלמידי תואר ראשון. נדיר יותר לשמוע על מלגות שניתנות לתלמידי תואר שני. עם זאת, הן בהחלט קיימות, וצריך פשוט לדעת מתי אפשר להגיש אותן, ובאיזה תנאים אפשר לקבל אותן.

קצת על תואר שני

לפני שנבין מהן המלגות שאפשר לקבל, נבין קודם כל מהו ההבדל בין תואר ראשון לבין תואר שני. תואר שני, הוא למעשה תואר מתקדם יותר, אשר בשונה מהתואר הראשון, לרוב גם מתמקד בתחום הרבה יותר ספציפי מאשר התואר הראשון. בעוד שמסלול התואר הראשון בכל פקולטה משותף תמיד לכל הסטודנטים וכולל רק מספר קטן יחסית של קורסי בחירה, הרי שהתואר השני איננו כך. במסגרות של תואר שני, בוחר הסטודנט בעצמו מה יהיו הקורסים אותם הוא יעשה. במסגרות של תואר שני עם תזה - הסטודנט גם צריך להגיש עבודה בהיקף גדול (תזה היא לרוב בהיקף של 70-80 עמודים) ויש לו פרופסור אשר מנחה אותו לאורך התהליך.
לכן, מכיוון שהתואר השני נחשב ליוקרתי יותר, וגם נתפס לעתים כפחות נחוץ מהתואר הראשון, לעתים מאתגר יותר למצוא עבורו מלגה מתאימה. עם זאת - המלגות בהחלט קיימות!
ראשית, יש מלגות אשר ניתנות לסטודנטים שבוחרים להמשיך לתואר שני בתחום מסוים. לרוב מדובר על תחומים נחוצים, אך כאלה שהם פחות פופולריים - כמו מקרא, מחשבה יהודית,  ואפילו לימודי שפה זרה. אלו הם תחומים שנחוצים, אך אין בהם מספיק בוגרים. האוניברסיטאות מוכנות להעניק מלגות שיממנו את כל שכר הלימוד או את חלקו לסטודנטים שסיימו תואר ראשון הצטיינות ורוצים להירשם לתואר שני.
במידה ואתם ממשיכים לתואר שני, אפשר שתוכלו לקבל מלגה על סמך מצבכם האישי. יש אפשרות לבני מיעוטים לקבל היום מלגות לתארים מתקדמים שנחשבים יוקרתיים יותר, מתוך ההנחה שהדבר יקדם את החברה כולה. גם יהודים ממוצא מסוים יכולים לקבל היום לא מעט מלגות, או הלוואות שחלקן יהפכו למלגות בהמשך.

מתי אפשר לברר?

אין זמן שהוא מוקדם מידי כדי לברר איזה מלגה אתם יכולים לדרוש. עם זאת, יש בהחלט זמן שהוא מאוחר מידי. לרוב יש מועד מסוים בשנה שבו אפשר להגיש את הבקשה למלגה. לכן, בררו כבר עכשיו מהו סל המלגות שאתם יכולים לדרוש. בהמשך תגישו בקשה מנומקת וראויה, וכך תוכלו לקבל את המלגה.

אין תגובות:

פרסום תגובה