בחירת מסלול לימודים יכולה להיות מטלה לא קלה, כל אחד עמד באותה צומת דרכים רצינית בה הוא צריך לבחור את העתיד שלו, לבחור האם ללכת ללמוד באוניברסיטה או במכללה, האם ללכת ללימודים הומניים או אולי ריאליים, האם אנו מעוניינים להכנס ללימודי משפטים או לימודי רפואה, הלבטים השונים העוברים על הסטודנט לעתיד יכולים להיות קשים וארוכים, ואף לפעמים לאחר בחירת מסלול הלימודים אותם לבטים אינם שוקטים, אתר הלימודים הזה נועד לתת מידע מקיף אודות קורסים ומסלולי לימודים שונים, בכדי לעזור לסטודנטים לעתיד להחליט איזה מסלול ירצו לקחת בלימודיהם, קורסיסט נועד לתת מידע, ונועד לשרת את הסטודנט הקיים והעתידי כאחד. ידע זה כוח, וניתן לתעל את הכוח הזה לטובתנו.

יום שבת, 27 באוקטובר 2012

לימודי טיפול באמצעות בעלי חיים


מזה כמה עשרות שנים מתקיים בארץ טיפול בעזרת בעלי חיים. התחום נמצא בעלייה מתמדת שכן היכולת שלו ליצור קשר רגשי רב עמוק בין המטופל לבעל החיים התגלה ככלי רב עוצמה בטיפולים רגשיים. המתודה עובדת עם ילדים ואנשים בעלי פיגור שכלי או אוטיסטים, אבל לא רק. המפגש של אנשים בעלי פיגור שכלי למשל, עם בעלי חיים בתיווך מטפל, מעצים אותם רגשית ומהווה גורם לצמיחה חיובית. הקשר הישיר אינו מצריך מילים אלא תחושות בלבד ובעל החיים מקבל את המטופל ללא כל תנאי ומאפשר לו לאהוב אותו ללא כל עכבות או אינטרסים. טיפול באמצעות בעלי חיים נעשה עם אוכלוסיות שונות באמצעות מטפלים המקבלים הכשרה מקצועית במספר מכללות ובתי ספר מיוחדים לכך.

למה טיפול לבעלי פיגור שכלי?

בעלי פיגור שכלי אינם סובלים רק מבעיות קוגניטיביות, אלא שעומדים מולם אתגרים חברתיים לא פשוטים עקב מצבם המיוחד. רבים מבעלי הפיגור השכלי חשים דחייה חברתית מצד אנשים רבים ואף מקרב בני משפחתם. הדבר מוביל לעיתים לתחושה של חוסר מסוגלות, להערכה עצמית ירודה ולדימוי שלילי. כל אלה בנוסף לפיגור השכלי מקשים עליהם להתפתח למלוא הפוטנציאל ולקיים חיים עצמאיים. הטיפול באמצעות בעלי חיים מחזיר את החיים לבעלי הפיגור השכלי – ממש כך.

תרומת הטיפול לאנשים בעלי פיגור שכלי

טיפול באמצעות עלי חיים מאפשר יצירה ותרגול של קשר הדדי ואמפתי בין המטופל לבעל החיים. המטפל מצמיד למטופל בעל חיים ומטיל עליו להיות אחראי לו. אחריות זו היא גם מעשית – להאכילו, לדאוג לו למקום לעשיית צרכים, לנקות ולהבריש את שערו, וגם בעלת מימד רגשי – במהלך הטיפול לומד המטופל לתת ולקבל אהבה והוא מסוגל להעביר לבעל החיים מתחושותיו האישיות הפנימיות. תהליך זה מאפשר למטופל לפתח דימוי עצמי חיובי ולפתח את הביטחון העצמי שלו דרך העברת התחושות לבעל החיים. עוצמת הטיפול נובעת לא מעט מהעזרה ההדדית שמעניקים המטופל ובעל החיים זה לזה, כאילו וטיפלו אחד בשני.

אוכלוסיות נוספות וטיפול בעזרת בעלי חיים

גם נוער בסיכון וילדים עם הפרעות בהתנהגות או עם לקויות למידה ובעיות קשב וריכוז מטופלים בעזרת בעלי חיים. גם אנשים במצב של פוסט טראומה מטופלים בדרך זו בהצלחה, וגם אנשים הסובלים מבעיות נפשיות, חרדה ודיכאונות. בקרב אוכלוסיות אלה הדגש הוא על פיתוח הקשר ההדדי החיובי, למידת אחריות, הפגת בדידות ומצבי חרדה, הפגת כעסים וכדומה.

לימודי טיפול בעזרת בעלי חיים – איפה ואיך?

כיום ניתן ללמוד לימודי טיפול באמצעות בעלי חיים בכמה מוסדות שונים כמו מכון ווינגייט, מכללת דוד ילין בירושלים, סמינר הקיבוצים בתל אביב ובעוד מספר מקומות שונים. משך הלימודים הוא בין שנתיים לשלוש וניתן לשלב אותם במסגרת תואר בחינוך המיוחד. בוגרי התוכנית משתלבים בעבודה במשרד החינוך, מוסדות לבריאות הנפש וכן בחוות טיפוליות פרטיות.

אין תגובות:

פרסום תגובה