בחירת מסלול לימודים יכולה להיות מטלה לא קלה, כל אחד עמד באותה צומת דרכים רצינית בה הוא צריך לבחור את העתיד שלו, לבחור האם ללכת ללמוד באוניברסיטה או במכללה, האם ללכת ללימודים הומניים או אולי ריאליים, האם אנו מעוניינים להכנס ללימודי משפטים או לימודי רפואה, הלבטים השונים העוברים על הסטודנט לעתיד יכולים להיות קשים וארוכים, ואף לפעמים לאחר בחירת מסלול הלימודים אותם לבטים אינם שוקטים, אתר הלימודים הזה נועד לתת מידע מקיף אודות קורסים ומסלולי לימודים שונים, בכדי לעזור לסטודנטים לעתיד להחליט איזה מסלול ירצו לקחת בלימודיהם, קורסיסט נועד לתת מידע, ונועד לשרת את הסטודנט הקיים והעתידי כאחד. ידע זה כוח, וניתן לתעל את הכוח הזה לטובתנו.

יום חמישי, 30 באוגוסט 2012

לימודי חינוך והוראה – שליחות לאומית


ההתלבטות הממושכת אצל רוב הצעירים העומדים להתחיל את לימודיהם הגבוהים, היא תופעה המוכרת לכל סטודנט טרי, או לכל מי שהחליט להתחיל ללמוד. אפשרויות לימודים רבות עומדות בפני המתלבטים, ומי שחש בתוכו רצון ללמוד מקצוע שיש בו שליחות לאומית כפי שנוהגים לומר, לומד חינוך והוראה עם כל היתרונות והחסרונות שבמקצוע.

בניגוד לשנים קודמות, בהן מקצוע ההוראה לא נהנה מיוקרה ואף לא משכר סביר, בשנים האחרונות יש עדנה למקצוע, שנתפס באמת כשליחות ציבורית בחינוך הדורות הבאים, ונהנה מאהדת הציבור בגלל ההשקעה הגדולה והתגמול הנמוך בו מצד המדינה. תופעה מעודדת שיש לציין אותה בהבלטה, היא תופעת האקדמאים העושים הסבה לחינוך והוראה, תוך שהם רואים במקצוע זה ייעוד ושליחות שאין להמעיט מערכה.

בעבר, מי שרצה לשמש כמורה בישראל, למד לימודי תעודה להוראה באחת הסמינרים או המכללות למורים. היום, בעקבות עליית קרנה של ההוראה וההקפדה שהמדינה דורשת מן הדור החדש של המורים, לימודי ההוראה מחייבים לימודים לתואר ראשון ברמה אקדמית. קיימות כמה אפשרויות לקבל תעודת הוראה:
• לימודי תואר ראשון בחינוך עם שילוב של לימודי הוראה.
• לימודי תואר ראשון בכל מקצוע אחר ותעודת הוראה בדרך כלל באותו תחום .
• אקדמאים שסיימו תואר ראשון בכלכלה או לימודי מנהל עסקים למשל, ולומדים לתעודה לצורך הסבה להוראת כלכלה או מנהל עסקים בבתי-ספר תיכוניים.

לכל המעוניין בלימודי חינוך והוראה, עליו לדעת כי לימודים אלה נמשכים כלימודי תואר ראשון במשך שלוש שנים הדורשות מן הלומד התמדה לאורך שנות הלימוד ומתקיימים כמעט בכל האוניברסיטאות והמכללות בארץ. כל הלומדים חינוך והוראה נדרשים לעבור שנת התמחות, ממש כמו במקצועות החשובים במשק. ללא שנת התמחות זו, לא תוענק תעודת הוראה לסטודנט. זהו שלב חובה שמכללות מסוימות ללימודי תואר ראשון בהוראה, מציעות אותו תוך-כדי לימודי ההוראה וחוסכים לסטודנטים שנת התמחות מלאה, ומקלות על הסטודנטים להשתלב בתחום ההוראה, תוך קיצור תקופת ההתמחות שלהם.

יש לציין, כי כל סטודנט חייב להתמחות בתחום מסוים, על-פי בחירתו האישית ובהתאם לתחום אליו הוא נמשך, ואותו גם ילמד בעתיד. קיימים תחומי התמחות רבים, כגון:
• הכשרת מורים וגננות
• חינוך טיפולי וחינוך מיוחד לתלמידים טעוני טיפוח
• תואר ראשון שאינו חינוך, עם תעודת הוראה
• חינוך לגיל הרך והוראה לבתי ספר יסודיים
• לימודי הוראה לבתי ספר על-יסודיים
• לימודים לקראת תעודת הוראה בתחומים מקצועיים כמו: ביולוגיה, טבע, מתמטיקה, אנגלית, ועוד תחומים שונים כגון הומאופתיה ואורך חיים בריא.

ניתן לסכם ולומר, כי על-פי כל הסקרים, חסרים מורים מקצועיים חדורי שליחות בתחום החינוך, וחסרים מורים בעלי תארים מקצועיים מדעיים, שמאחוריהם התמקצעות רבת שנים. לימודי חינוך והוראה, מקנים לבעליהם אפשרויות תעסוקה רבות, במיוחד אלה הממשיכים לתואר שני ושלישי, הזוכים גם לתגמול גבוה ולתפקידי ניהול ומדיניות חינוך מבוקשים, אם במסגרת בתי-הספר הממלכתיים ואם במסגרת מוסדות-חינוך פרטיים המעניקים חינוך גבוה.

אין תגובות:

פרסום תגובה