בחירת מסלול לימודים יכולה להיות מטלה לא קלה, כל אחד עמד באותה צומת דרכים רצינית בה הוא צריך לבחור את העתיד שלו, לבחור האם ללכת ללמוד באוניברסיטה או במכללה, האם ללכת ללימודים הומניים או אולי ריאליים, האם אנו מעוניינים להכנס ללימודי משפטים או לימודי רפואה, הלבטים השונים העוברים על הסטודנט לעתיד יכולים להיות קשים וארוכים, ואף לפעמים לאחר בחירת מסלול הלימודים אותם לבטים אינם שוקטים, אתר הלימודים הזה נועד לתת מידע מקיף אודות קורסים ומסלולי לימודים שונים, בכדי לעזור לסטודנטים לעתיד להחליט איזה מסלול ירצו לקחת בלימודיהם, קורסיסט נועד לתת מידע, ונועד לשרת את הסטודנט הקיים והעתידי כאחד. ידע זה כוח, וניתן לתעל את הכוח הזה לטובתנו.

יום חמישי, 30 באוגוסט 2012

הפרעות קשב וריכוז

הפרעות קשב וריכוז הן הפרעות אשר נמצאו והוגדרו על ידי הגורמים המקצועיים ברחבי העולם, החל משנות החמישים של המאה העשרים. ההפרעות נמצאו במגוון אוכלוסיות, ברחבי העולם, בכל מדינה ובכל יבשת.

הפרעות קשב וריכוז מוגדרות במינוח המקצועי באנגלית Attention deficit hyperactivity disorder או בקיצור כ- ADHD.
הפרעות קשב וריכוז מתפתחות כתוצאה מהפרעות ותהליכים מיוחדים במוח האדם. ההפרעה נובעת לרוב מהתפתחות פתולוגית של מערכת העצבים המרכזית במוח. ישנן השערות שונות להתפתחות ההפרעה אך טרם נמצאו כל ההוכחות המדעיות לכך. כמו כן, ידוע והוכח מדעית, כי ההפרעות קשב וריכוז הן גנטיות, שכן הן יכולות לעבור בין ההורים לילדים.

בעבר הייתה הפרדה בין הפרעת קשב –ADD לבין הפרעת קשב וריכוז. מונח הפרעת הקשב שימש בעבר לתיאור הפרעת הקשב, ללא קשר להפרעת היפראקטיביות. עם השנים, כאשר זיהו מאפיינים דומים בין ההפרעות, ADD ו- ADHD, החלו להשתמש במונח השכיח יותר –ADHD ובשנים האחרונות רבים מאנשי המקצוע והמטפלים משתמשים רק במונח זה.

במהלך השנים, עם התפתחות המחקר בתחום זה, מערכות החינוך במדינות החלו לגבש מדיניות מנחה כלפי אוכלוסיות שאובחנו כבעלות הפרעה. היו מבקרים רבים אשר יצאו כנגד המדיניות, בטענה כי רבים מ"הסובלים" בהפרעה, מבקשים להיכלל עם קבוצה זו כיוון שניתנו להם הקלות והתאמות מיוחדים. עם זאת, כאשר המחקר הלך והתקדם מבחינה טכנולוגית, החלה הקהילה הבין לאומית להבין את מימדי התופעה ובכך נעלמו חלק מהמבקרים. אנשי המקצוע החלו להבין כי ישנה מגמה עולמית, שהיא אכן אמיתית ויש לפתח את שיטות האבחון והטיפול על מנת להעמיד דור עתידי ואיכותי.

האחוז הממוצע בהופעת ההפרעה באוכלוסיות נע בטווח של 5%-10%. לרוב, ההפרעה מתבטאת בתקופת הילדות והבגרות, כאשר היא איננה חולפת עם הזמן ומלווה את האדם לאורך כל חייו.
ההפרעה באה לידי ביטוי במגוון של תחומי חיים. ההפרעות השכיחות באות לידי ביטוי ביכולות למידה, בעבודה, ביחסים חברתיים ובין אישיים. להפרעה ישנם חסרונות רבים, אך לאורך שנות המחקר של ההפרעה, נמצא כי גם ישנם יתרונות בקיום ההפרעה. כאשר אנשי ספורט, תקשורת, חינוך, מחקר, אקדמיה, אומנים ועוד אנשי מקצוע מפורסמים ומובילים, אובחנו כבעלי הפרעה, הם הגדירו את ההפרעה כסיבה עיקרית להצלחתם. ישנה השערה כי כאשר ההפרעה מקשה על יכולות בסיסיות של האדם הסובל מההפרעה, היא מחדדת יכולות אחרות. בכך למעשה, יוצאים מגדר הרגיל הפרטים בעלי ההפרעה ובהמשך אף מתבלטים כמיוחדים בחברה.

יש לבצע הפרדה בין קשיים לימודיים שונים ולקויות למידה כגון דיסלקציה, דיסקלקוליה ודיסגרפיה לבין הפרעת קשב וריכוז. למרות שכל אחד מהנושאים משפיע על האחר, הם עומדים בפני עצמם כנושא, ללא קשר האחד לשני. הפרעת קשב וריכוז יכולה לפגוע ביכולות האדם, אשר יובלו להופעת לקות למידה, אך הלקות יכולה להתפתח גם אצל אדם שאינו סובל מהפרעת קשב וריכוז.

ישנם שילובים שונים של הפרעת קשב וריכוז. לכל אדם ישנה מערכת תפקודית שונה וסביבה שונה ועל כן, נוכל לראות סימפטומים דומים בין רבים מבעלי ההפרעה, אך ללא קשר מחייב בין כולם. סימפטומים שכיחים הם היפראקטיביות, קושי בנתינת תשומת לב לפרטים, קושי בביצוע משימות ממושכות לאורך זמן, קושי בקליטה, עיבוד, סיווג ומיון מידע (חזותי או שמעתי), קושי בארגון והתנהלות עצמית, תופעת שכחה ואיבוד זיכרון ארוך טווח או קצר, בעיות התנהגות קיצוניות ועוד.

ישנן שיטות רבות לאבחון וטיפול בהפרעות קשב וריכוז. חלקן מגיעות מתחום התרופות הכימיות, חלקן מתחום הרפואה הפסיכולוגית, חלקן מתוך מערכות החינו, חלקן מעולם הטיפול ההוליסטי ועוד.
בתחילה, חלק לא מועט משיטות הטיפול התבססו על הטיפול הכימי-תרופתי כדרך של נתינת התרופה "ריטלין", אשר מאפשרת לאדם להירגע ולהתרכז. בהמשך פותחו שיטות טיפול פסיכולוגיות וחינוכיות שונות, ללא התערבות כימית, אשר הוכחו גם הן כיעילות ומצליחות.

המחקר הרפואי בתחום זה קיבל תאוצה משמעותית כאשר הופיעו המבחנים הממוחשבים הראשונים. מבחנים אלו פותחו במיוחד על מנת לבצע אבחון מהיר, יעיל ואיכותי של בעלי הפרעות קשב וריכוז, מה שהיה לתהליך מורכב עד לאותו הזמן. כיום, המבחנים השכיחים הם מבחן BRC, TOVA והמבחן המתקדם האחרון בסדרה שפותח ושמו MOXO.
המבחנים כוללים הדמיה מסוימת של הסביבה הטבעית של המטופל, נתינת גירויים חזותיים ושמעתיים שונים, ביצוע משימות ומטלות שגרתיות לצד משימות מיוחדות, מדידה של קצבי תגובה ורגישות של המטופל, השוואה כמותית ונתינת מדדים כמותיים של ההפרעה ועוד.

ישנה חשיבות רבה באבחון של הפרעות קשב וריכוז. הנכם מוזמנים לפנות למגוון המטפלים ואנשי המקצוע הבכירים, על מנת לאבחן ולטפל בהפרעות ולמנוע סיבוכים וקשיים מיותרים בעתיד.
נכתב ע"י: פורטל קשב וריכוז.

אין תגובות:

פרסום תגובה