בחירת מסלול לימודים יכולה להיות מטלה לא קלה, כל אחד עמד באותה צומת דרכים רצינית בה הוא צריך לבחור את העתיד שלו, לבחור האם ללכת ללמוד באוניברסיטה או במכללה, האם ללכת ללימודים הומניים או אולי ריאליים, האם אנו מעוניינים להכנס ללימודי משפטים או לימודי רפואה, הלבטים השונים העוברים על הסטודנט לעתיד יכולים להיות קשים וארוכים, ואף לפעמים לאחר בחירת מסלול הלימודים אותם לבטים אינם שוקטים, אתר הלימודים הזה נועד לתת מידע מקיף אודות קורסים ומסלולי לימודים שונים, בכדי לעזור לסטודנטים לעתיד להחליט איזה מסלול ירצו לקחת בלימודיהם, קורסיסט נועד לתת מידע, ונועד לשרת את הסטודנט הקיים והעתידי כאחד. ידע זה כוח, וניתן לתעל את הכוח הזה לטובתנו.

יום רביעי, 27 ביוני 2012

לבחור את העתיד בחוכמה


עם התקדמות העולם במישור הטכנולוגי החלו להיעלם לאיטם מקצועות שונים שהיו פעם המרכיב העיקרי בשוק העבודה ומהצד השני החלו להתווסף המון מקצועות טכנולוגיים. בנוסף לצמצום היצע המקצועות שאנשים בוחרים ללמוד, ישנה בישראל תחושה כי ישנם מקומות ספורים אשר יותר טובים ממקומות אחרים בנושאים מסוימים. לדוגמא, ישנה סברה כי לימודים בטכניון למקצועות ההנדסה הם יותר טובים מאשר לימודים במכללה.

בדיקה יותר דקדקנית של הנושא מעלה כי הדבר אינו מדויק. ניתן לומר כי מבחינת קושי הלימודים, האינטנסיביות וההקפדה, הטכניון הוא בדרגה יותר קשה (ע"פ סטודנטים לשעבר) אך אין זה אומר כי מכללה היא מוסד בו הלימודים נחותים. על אחת כמה וכמה כאשר ישנם מקרים בהם מרצים מהטכניון מלמדים גם במכללות באזור. זוהי הסיבה שאין להתייחס לאמירות כמו "הרבה יותר טוב ללמוד בטכניון" כתורה מהר סיני.

את אותו הדבר ניתן לומר גם על ההשוואה בין אוניברסיטאות לבין מכללות, כאשר מדובר על רוב המקצועות הנלמדים. כאשר מדובר בלימודי כלכלה למיניהם ניתן לקבוע בוודאות כי אין קשר בין המוסד האקדמי שבו אתה לומד לבין איכות הלימודים. הדבר שמשפיע יותר מכל על איכות הלימודים הלכה למעשה הוא איכות המרצים. ישנם מרצים אשר מעבירים את החומר הנלמד בצורה יותר טובה וישנם כאלו שפחות, בנוסף לכך חשוב לדעת לבחור במרצים אשר אכן עוסקים במקצוע ולא בכאלו שמגיעים ללמד ללא ניסיון מעשי. חשוב לשים לב לניסיון המעשי כי בסופו של דבר כולנו מודדים את כוח התעודה שניתנת לנו בסוף הלימודים במבחן התוצאה, האם קיבלנו עבודה או לאו? לדוגמא, קורס דיני ניירות ערך הוא קורס מלא נתונים והרבה מאד סעיפים אפורים ומשעממים, אך לימוד שלו ע"י מרצה אשר עוסק בתחום יכול לתת לכם נקודת מבט עכשווית על הנושא. עיסוק ולימוד של נושא כמו דיני ניירות ערך במיוחד בתקופה שבה אנו נמצאים בה הבורסה מתנדנדת יכול להפוך מנושא אפור לנושא מאד מעניין כל עוד משתמשים בנושאים מחיי היום יום. ישנם עוד מגוון גדול מאד של נושאים אשר המוסד האקדמי אינו משפיע על רמת הלימוד שלהם אך חשוב לבדוק מי המרצים שאיתם לומדים.

נושא נוסף באותו עניין הוא כמובן בדיקת המלצות על המוסד האקדמי בו תרצו ללמוד. בדרך כלל אנו ניגשים ללימודים אקדמאיים בדרך למצוא עבודה בנושא בו אנחנו מתעניינים. זוהי הסיבה שכאשר אנחנו מחפשים מוסד אקדמי חשוב מאד שנדע לבדוק את אותו מוסד במבחן התוצאה. אחד הדברים שהכי קל לעשות בנושא הזה הוא לנסות וליצור קשר עם אנשים שלמדו באותו מוסד אקדמי באותו מסלול וסיימו את התואר ולבדוק האם הם יודעים מהו אחוז המתקבלים לעבודה מיד בסיום הלימודים, מהו השכר הממוצע של בוגרי אותו מוסד אקדמאי ועוד. בסופו של דבר כולנו רוצים למצוא את הכיוון שלנו בחיים ולכן ניגשים ללמוד, בדיקה מקדימה יכולה לעזור לנו לבחור מוסד אקדמאי שייתן לנו תוצאות טובות יותר בעתיד.

אין תגובות:

פרסום תגובה