בחירת מסלול לימודים יכולה להיות מטלה לא קלה, כל אחד עמד באותה צומת דרכים רצינית בה הוא צריך לבחור את העתיד שלו, לבחור האם ללכת ללמוד באוניברסיטה או במכללה, האם ללכת ללימודים הומניים או אולי ריאליים, האם אנו מעוניינים להכנס ללימודי משפטים או לימודי רפואה, הלבטים השונים העוברים על הסטודנט לעתיד יכולים להיות קשים וארוכים, ואף לפעמים לאחר בחירת מסלול הלימודים אותם לבטים אינם שוקטים, אתר הלימודים הזה נועד לתת מידע מקיף אודות קורסים ומסלולי לימודים שונים, בכדי לעזור לסטודנטים לעתיד להחליט איזה מסלול ירצו לקחת בלימודיהם, קורסיסט נועד לתת מידע, ונועד לשרת את הסטודנט הקיים והעתידי כאחד. ידע זה כוח, וניתן לתעל את הכוח הזה לטובתנו.

יום רביעי, 27 ביוני 2012

לימודי חינוך מיוחד – שאלות ותשובות

סטודנטים רבים מתלבטים לפני תחילת לימודיהם בין מערכת החינוך הרגילה לבין מערכת החינוך המיוחד או שילוב של השניים. על מנת להגיע להחלטה הנכונה ביותר, חשוב מאוד להכיר את מערכת החינוך המיוחד ולהבין את ייחודה, האוכלוסיות שלומדות בה וכמובן גם את מסלולי הלימוד שמאפשרים עבודה במערכת.

מה מייחד את מערכת החינוך המיוחד?


מערכת החינוך המיוחד מתמקדת בחינוך ילדים עם צרכים מיוחדים וקשיים שלא זוכים למענה במסגרת מערכת החינוך הרגילה. מטרתו של החינוך המיוחד היא ללוות ולהעצים ילדים בעלי צרכים מיוחדים. מערכת החינוך המיוחד שואפת להתערבות מוקדמת ולכן מתחילה כבר מגילאי הגן. כיום, לכל ילד במערכת מותאמת מסגרת ייחודית עבורו הלוקחת בחשבון את קשייו ואת הפוטנציאל הגלום בו. המבקשים ללמוד לימודי חינוך מיוחד, חשוב שיכירו את המערכת ויבינו היטב את מטרותיה ודרכי פעולתה.

אילו תלמידים נמצאים בחינוך המיוחד היום?


בעוד שבעבר, מערכת החינוך המיוחד יועדה לילדים בעלי בעיות התפתחות וקשיי התנהגות קשים, כיום תחת המטריה של החינוך המיוחד ניתן למצוא מגוון ילדים עם אתגרים מיוחדים כמו ילדים בעלי קשיי למידה ולקויות למידה, בעיות בהסתגלות, תלמידים עם מוגבלות פיסית, תלמידים בעלי רקע משפחתי וסביבתי קשה, ילדים עם קשיים נפשיים ועוד.

אילו מסלולי לימודי חינוך מיוחד יש?


לימודי חינוך מיוחד לתואר ראשון – תואר ראשון בחינוך מיוחד מיועד לרוצים ללמוד ולהכיר את התחום הייחודי של החינוך המיוחד. לאחר סיום התואר יוכלו הסטודנטים ללמוד לתעודת הוראה או להמשיך לתואר שני.

לימודי חינוך מיוחד בשילוב תעודת הוראה – שילוב תעודת הוראה במסלול לימודים באקדמיה מאפשר לסטודנטים להשתלב המערכת החינוך מיד בסיום לימודיהם.
תואר ראשון בחינוך כולל חינוך מיוחד – מסלול זה מאפשר לסטודנט לעשות שני תארים במקביל, האחד בחינוך כללי והשני בחינוך מיוחד. המסלול ארוך מן הרגיל ונמשך מעל ארבע שנים.



האם ניתן להתמחות בחינוך מיוחד לגילאים מסוימים?


לימודי חינוך מיוחד לתואר ראשון לא מתמקדים בחתך גילאים ספציפי של החינוך המיוחד אלא משלבים את כל הגילאים מגיל 6 ועד 21. ישנם מסלולי לימודי חינוך מיוחד לגיל הרך, חינוך מיוחד בדגש על בני נוער ועוד כלימודי תעודה.
מעבר לכך, רבים בוחרים להתמקד באוכלוסייה מסוימת של החינוך המיוחד כמו למשל חינוך מיוחד לאוטיסטים, ילדים עם קשיי הסתגלות, חינוך מיוחד לילדים עם בעיות רגשיות, תקשורת וכו'.

מה אפשרויות התעסוקה לאחר סיום לימודי חינוך מיוחד?


המסיימים בהצלחה את לימודי החינוך המיוחד ללא תעודת הוראה יוכלו לעבוד בחינוך המיוחד ובכיתות המיועדות לחינוך המיוחד בבתי ספר רגילים. מי שמשלב לימודי חינוך מיוחד עם תעודת הוראה יוכל למצוא משרה גם בחינוך הרגיל. כמו כן, הלומדים חינוך מיוחד לגיל הרך יחד עם לימודי גננות יוכלו לעבוד בגני ילדים הן בחינוך הרגיל והן בחינוך המיוחד.

אין תגובות:

פרסום תגובה