בחירת מסלול לימודים יכולה להיות מטלה לא קלה, כל אחד עמד באותה צומת דרכים רצינית בה הוא צריך לבחור את העתיד שלו, לבחור האם ללכת ללמוד באוניברסיטה או במכללה, האם ללכת ללימודים הומניים או אולי ריאליים, האם אנו מעוניינים להכנס ללימודי משפטים או לימודי רפואה, הלבטים השונים העוברים על הסטודנט לעתיד יכולים להיות קשים וארוכים, ואף לפעמים לאחר בחירת מסלול הלימודים אותם לבטים אינם שוקטים, אתר הלימודים הזה נועד לתת מידע מקיף אודות קורסים ומסלולי לימודים שונים, בכדי לעזור לסטודנטים לעתיד להחליט איזה מסלול ירצו לקחת בלימודיהם, קורסיסט נועד לתת מידע, ונועד לשרת את הסטודנט הקיים והעתידי כאחד. ידע זה כוח, וניתן לתעל את הכוח הזה לטובתנו.

יום רביעי, 27 ביוני 2012

ללמוד לתואר ראשון עוד בביה"ס תיכון


למה לחכות לסיום הלימודים, לשחרור משירות צבאי ולסיום הטיול בדרום אמריקה, במזרח או באפריקה. יש צעירים המשלימים תואר ראשון עוד במהלך לימודיהם בבית הספר התיכון. רוב האוניברסיטאות בישראל מאפשרות לתלמידי תיכון מצטיינים להירשם למסלול אקדמי לדוגמה תואר ראשון במתמטיקה ולקחת קורסים לפי הקצב ועל פי תוכנית לימודים אישית המתאימה ומשתלבת עם לחץ הבגרויות. האוניברסיטה הפתוחה מאפשרת מגוון רחב של לימודים ותלמידי התיכון יכולים ללמוד לפי הקצב שלהם ולהשלים את התואר על ידי דחיית שיורת מצה"ל או תוך כדי שירות סדיר במידה ולא סיימו את התואר בזמן התיכון. ישנן מסגרות שונות בהן דרכן ניתן ללמוד את התואר חלקן שייכות למסלולים צבאיים כמו תלפיות או חבצלות (מודיעין). בפרויקטים אלה מתחיל נוער מצטיין ללמוד תואר במדעי המחשב או במדעים מדויקים כבר מכיתה ט' אך החיסרון הוא בהתחייבות הארוכה. היתרון הוא שאין צורך בפסיכומטרי ומסלול החיים בטוח. בוגרי פרויקטים אלה נחטפים לעבודה עם שחרורם מצה"ל על ידי חברות ההייטק וחברות תעשייתיות אחרות. יש מועצות מקומיות המעניקות מילגות לתלמידים מצטיינים וכך הנטל הכלכלי לא מוטל על ההורים.

לצבור נקודות אקדמיות

תלמידים מצטיינים בזמן התיכון עלולים להשתעמם מהלימודים ולכן יכולים להירשם ללימודים אקדמיים ולהתקדם תוך השלמת תואר ראשון עוד בזמן התיכון או צבירת נקודות זכות וכך יקצרואת זמן התואר הראשון. חשוב לבדוק איזה הסכמים יש לאו"פ עם מוסדות אקדמיים אחרים כך שהתלמיד לא ידרש לחזור על קורסים ונקודות הזכות יחשבו עבורו. תלמידים הנמשכים לכיווןלימודי הנדסה יכולים לבחור בתחום ספציפי או ללמוד לימודים רחבים בתחום ראשי. לרוב לימודי משפטים לא נכללים בין האפשרויות מכיוון שמדובר בחוגי מדעים כמו מדעי החיים, מדעי המחשב ומדעים מדויקים כמו פיזיקה, כימיה, מתמטיקה ועוד. לרוב אין דרישה מוקדמת לידע ולכן התלמידים מתחילים בקורסים המסווגים כרמת פתיחה ואז יעברו ללמוד קורסים מתקדמים יותר המתבססים על הידע הנרכש בקורסי הפתיחה.

מלגות ותמיכה

לא תמיד יכולים הורי התלמידים לעמוד בנטל הכספי הכרוך בשליחת התלמיד ללימודים אקדמיים לכן האו"פ ושאר המוסדות האקדמיים מתחשבים במצב הכלכלי של התלמידים ויעניקו מלגות. יש מועצות המעניקות תמיכה מלאה בשכר הלימוד ויעזרו למשפחה לשלוח את התלמיד המצטיין ללימודים לתואר.

לימודים במוסד אקדמי

מוסדות אקדמיים מעוניינים למשוך תלמידי תיכון מצטיינים וכאשר הם פוגשים בתלמיד מצטיין הם יפנו אותו למסגרת אינטנסיבית של לימודים בהם מתחילים ללמוד מתמטיקה 5 יח"ל כבר בכיתה ח' ומסיימים את הבגרויות העיקריות בכיתה י'. כך התלמיד יכול להשקיע שנתיים במסלול אינטנסיבי ולסיים תואר במדעים עוד לפני גיוסו לצה"ל. מוסדות אקדמיים מודעים לנטל הכרוך בכך ולכן מציעות גם מסלול חלקי בו לומדים לצד לימודי התיכון הרגילים קורסים מתקדמים באוניברסיטה ומשלימים את התואר או צוברים נקודות זכות.

אין תגובות:

פרסום תגובה