בחירת מסלול לימודים יכולה להיות מטלה לא קלה, כל אחד עמד באותה צומת דרכים רצינית בה הוא צריך לבחור את העתיד שלו, לבחור האם ללכת ללמוד באוניברסיטה או במכללה, האם ללכת ללימודים הומניים או אולי ריאליים, האם אנו מעוניינים להכנס ללימודי משפטים או לימודי רפואה, הלבטים השונים העוברים על הסטודנט לעתיד יכולים להיות קשים וארוכים, ואף לפעמים לאחר בחירת מסלול הלימודים אותם לבטים אינם שוקטים, אתר הלימודים הזה נועד לתת מידע מקיף אודות קורסים ומסלולי לימודים שונים, בכדי לעזור לסטודנטים לעתיד להחליט איזה מסלול ירצו לקחת בלימודיהם, קורסיסט נועד לתת מידע, ונועד לשרת את הסטודנט הקיים והעתידי כאחד. ידע זה כוח, וניתן לתעל את הכוח הזה לטובתנו.

יום רביעי, 13 ביוני 2012

אוניברסיטה או מכללה?

השיקול הכי חשוב שנעשה בבחירת מסלול הלימודים שלנו, הוא בבחירת מוסד הלימודים. השיקולים לרוב סובבים סביב בחירת מקום המוסד, תוכנית הלימודים, חיי החברה, אופי המרצים ועוד כאשר השיקול שהכי מעסק אותנו בתהליך הוא הבחירה בין הלימודים במכללה או בין הלימודים באוניברסיטה.

למה לבחור באוניברסיטה?

אנחנו מתמודדים אם הרבה דילמות במהלך החיים אם זו דילמה הקשורה בבחירה בין דשא סינטטי לטבעי, בבחירה בין מכשיר חשמל מחברה מוכרת עם אחריות או מחברה פחות מוכרת בלי אחריות ועוד שלל דילמות אחרות שגורמות לנו ללבטים קשים. הדילמה הכי גדולה בחיינו היא הבחירה בין הלימודים באוניברסיטה או בין הלימודים במכללה. רובנו בוחרים ללמוד באוניברסיטה בגלל שהיא נחשבת ליוקרתית ונחשבת יותר מאשר הלימודים במכללה בעיניי שלל מעסיקים וגיוס משאבי אנוש במשק. אם זה בגלל תוכניות הלימוד היותר מושקעות, קושי בקבלה ללימודים, איכות המרצים והכישורים שזוכים הסטודנטים לקבל באוניברסיטה. בעייני המעסיקים כל מי שפונה ללימודים במכללה עושה זאת בגלל שלא התקבל ללימודים באוניברסיטה מסיבה שיכולה לנבוע מציון תעודת בגרות נמוך או ציון פסיכומטרי נמוך, לכן מן הסתם זה שהתקבל לאוניברסיטה נחשב יותר בעיניי המעסיקים. בנוסף לכך המעסיקים מאמינים שתוכניות הלימוד במכללות פחות איכותיות ברמתן מאשר באוניברסיטה, דבר שמקטין עוד יותר את איכות הסטודנטים שסיימו את לימודיהם במכללה. למעשה בשנים האחרונות תוכניות הלימוד במגוון המכללות הפכו לשוות במידתן ואיכותן לתוכניות הלימוד באוניברסיטה. רובן אפילו מפוקחות על ידי המועצה להשכלה גבוהה, שנחשבת לסמכות המפקחת של האקדמיה בישראל.

למה בכל זאת לבחור במכללה?

בחירת הלימודים באוניברסיטה אומנם מהווה את השיקול הראשון בעיניי רוב הצעירים כיום, אך הרבה מאותם צעירים לא מסוגלים לדרישות הקבלה הנוקשות של האוניברסיטה. בגלל הפופולאריות הגדולה לה זוכה האוניברסיטה בשנים האחרונות עלו דרישות הקבלה ללימודים, באופן משמעותי לשלל התארים המבוקשים שקיימים כיום. תארים העוסקים בנושאים כמו: לימודי משפטים, לימודי רפואה, לימודי מנהל עסקים, לימודי מחשבים ועוד מצריכים תנאי קבלה מינימאליים של ממוצע בגרויות העולה על 95 וציון פסיכומטרי העולה על שש מאות שבעים, דבר אותו חלק נכבד מהאוכלוסיה לא מצליח להשיג, בייחוד אותם אנשים הסובלים מקשיים בלמידה ממושכת ואף אובחנו, על אף הימצאותם של מוסדות חינוך מותאים, הקלות בבחינות ואפילו מכונים המציעים פסיכומטרי ללקויי למידה, מתברר כי לתלמידים אלו ישנה בעיה להתקבל לאוניברסיטאות. רוב הצעירים כיום צריכים לבזבז זמן וכסף על מנת לנסות להגיע לדרישות הללו, דבר שגורם לרובם לוותר ולהירשם למכללה. מלבד הקריטריונים הנוחים לקבלה ללימודים, גם אופי הלימודים במכללה שונים בשלוש מאות שישים מעלות מהלימודים באוניברסיטה. הלימודים במכללה מאפשרים לתלמידים ללמוד בכיתות קטנות, המתאפיינים ביחס אישי מצד המרצים והפקידות במכללה. בנוסף לכך הלימודים במכללה בשונה מהלימודים באוניברסיטה, ידועים בתור לימודים עם הכשרה פרקטית ומעשית בתחום, דבר שלרוב לא קורה באוניברסיטה שמתמקדת ברובה בלימודים עיונים ובמחקר. החיסרון היחיד במכללה הוא המחיר, מחיר המכללה כמעט כפול (אם לא יותר) ממחיר הלימודים באוניברסיטה, דבר שמאוד מקשה על הסטודנט חסר כול. בסופו של דבר השיקול בין בחירת הלימודים במכללה או באוניברסיטה נתון בידכם, חשוב שתבחנו את הפרטים על פי דרישות התחום אותו תבחרו ללמוד כך בעצם תקבלו את התשובה הנכונה בשבילכם ותוכלו לבחור בקלות מבין השניים.

אין תגובות:

פרסום תגובה