בחירת מסלול לימודים יכולה להיות מטלה לא קלה, כל אחד עמד באותה צומת דרכים רצינית בה הוא צריך לבחור את העתיד שלו, לבחור האם ללכת ללמוד באוניברסיטה או במכללה, האם ללכת ללימודים הומניים או אולי ריאליים, האם אנו מעוניינים להכנס ללימודי משפטים או לימודי רפואה, הלבטים השונים העוברים על הסטודנט לעתיד יכולים להיות קשים וארוכים, ואף לפעמים לאחר בחירת מסלול הלימודים אותם לבטים אינם שוקטים, אתר הלימודים הזה נועד לתת מידע מקיף אודות קורסים ומסלולי לימודים שונים, בכדי לעזור לסטודנטים לעתיד להחליט איזה מסלול ירצו לקחת בלימודיהם, קורסיסט נועד לתת מידע, ונועד לשרת את הסטודנט הקיים והעתידי כאחד. ידע זה כוח, וניתן לתעל את הכוח הזה לטובתנו.

יום שלישי, 20 במרץ 2012

תסריטאות כמקצוע בישראל

לימודי תסריטאות – תסריטאי הוא מקצוע חשוב ומרתק למרות שהוא זוכה לפחות חשיפה בקדמת הבמה. לתסריטאות באמנויות המסך חשיבות גבוהה ומרכזית ביצירה במדיום הטלוויזיוני והקולנועי. הוא, המפיק והבמאי יוצרים משולש בעל כוח והשפעה מרכזיים ביצירת הסרט. התסריטאי הוא זה שמהווה את תחילת היצירה ברוב הפעמים, על ידי יצירת סינופסיס, תקציר עלילה, שעליו יתבסס בהמשך התסריט. לעתים המפיק יהיה זה שיספק את הנושא המבוקש, ועל התסריטאי לספק עבורו תסריט משביע רצון (לשני הצדדים).

שלבי עבודת התסריטאי


על מנת להרכיב תסריט באופן מושלם, על התסריטאי לעבור מספר שלבים; ראשית עליו להגות רעיון, מה שפעמים רבות עשוי להיות השלב הקשה ביותר. תסריט שכתוב באופן מצוין ומקצועי אך מתבסס על רעיון שהוא פחות ממבריק, לא ירקיע לשחקים...
לאחר שיש לו רעיון משגע, על התסריטאי להפוך רעיון זה לסינופסיס, מעין תקציר עלילה המתאר באופן כללי את ההתרחשות. את הסינופסיס יפתח לעלילה של ממש, בעלת דיאלוגים ומרכיבים מקצועיים נוספים, עד שלבסוף יהיה יוצרו הגאה של תסריט מנצח.

להיות תסריטאי בישראל


לשמחתנו, בשנים האחרונות תעשיית הטלוויזיה והקולנוע בישראל פורחת בזכות מאות בוגרים שבחרו להתמקד בלימודי קולנוע ותסריטאות. לא עוד לסדרות מיובאות – הגיע הזמן ליצירה עצמאית, יצירה כחול-לבן! אולי דווקא משום שאנו חיים תחת מציאות שיכולה להיות קשה לעתים, יותר ויותר אנשים מוצאים עצמם פונים למדיום הקולנועי והטלוויזיוני על מנת למצוא הפוגה.

הטלוויזיה והקולנוע מהווים מפלט לאדם הממוצע והזדמנות להתנתק מחיי היום יום ולחיות לרגע מציאות אחרת. ליצירה הישראלית מוקדש מקום נרחב בחברה של היום, הרבה יותר מאשר בעבר. בשנים האחרונות נחשפנו לאנשי טלוויזיה וקולנוע מבריקים שחשפו בפנינו מגוון יצירות מוצלחות שאף הצליחו מחוץ לישראל. אז נכון, התסריטאות כמקצוע בארץ היא נישה שקשה להשתלב בה.
כדי להתבלט ולהפיץ את הבשורה תצטרך להיות בעל כשרון רב ולא תזיק גם טיפת מזל, אך אל לנו לשכוח את החיובי; לתסריטאי הישראלי, שראה וחווה המון בחייו, נקודת מבט מיוחדת מאוד על העולם וניסיון חיים שיכול לספק ראות מיוחדת ושונה על דברים, דבר שעלול להוביל גם להצלחות בחו"ל. חומר הגלם הרב הפרוש בפניו יכול לספק לו שנים של רעיונות ויצירה.
ואם אכן קיים הכישרון – תגיע גם ההצלחה.

תסריטאות כמקצוע בחו"ל


תסריטאי הוא אבן הראשה של הבניין. הוא עמוד התווך של היצירה, ועל עבודתו מסתמך כל השאר. המדיום הטלוויזיוני והקולנועי הם בימתו של התסריטאי, המקבל חשיבות מרכזית בהם. תחילת תהליך העבודה על היצירה קורה על ידי התסריטאי.
האחרון יוצר סינופסיס, מעין תקציר עלילה, ועל אותו התקציר בעצם בונה לאחר מכן התרחשות מפורטת יותר הנקראת 'תסריט'. לעתים יפה המפיק אל התסריטאי בבקשה ליצירת תסריט על נושא מסוים שהוחלט מראש, והאחרון ייצור עבורו את מבוקשו.

מה עושה התסריטאי?


על התסריטאי מוטלת החובה הגדולה מכולם : ליצור תסריט טוב, רהוט, מעניין, שיענה על כל צרכי ההפקה ויתאים לשחקנים, ואלו, מצדם, יתאימו עצמם בחזרה. כל הדברים הנ"ל צריכים להילקח בחשבון כבר מהרגע הראשון, בו חושב התסריטאי על רעיון. זהו הגרעין להמשך. אם הרעיון לא "יספק את הסחורה", כל מה שיבנה אחריו נידון מראש לכישלון.

אין תגובות:

פרסום תגובה