בחירת מסלול לימודים יכולה להיות מטלה לא קלה, כל אחד עמד באותה צומת דרכים רצינית בה הוא צריך לבחור את העתיד שלו, לבחור האם ללכת ללמוד באוניברסיטה או במכללה, האם ללכת ללימודים הומניים או אולי ריאליים, האם אנו מעוניינים להכנס ללימודי משפטים או לימודי רפואה, הלבטים השונים העוברים על הסטודנט לעתיד יכולים להיות קשים וארוכים, ואף לפעמים לאחר בחירת מסלול הלימודים אותם לבטים אינם שוקטים, אתר הלימודים הזה נועד לתת מידע מקיף אודות קורסים ומסלולי לימודים שונים, בכדי לעזור לסטודנטים לעתיד להחליט איזה מסלול ירצו לקחת בלימודיהם, קורסיסט נועד לתת מידע, ונועד לשרת את הסטודנט הקיים והעתידי כאחד. ידע זה כוח, וניתן לתעל את הכוח הזה לטובתנו.

יום שלישי, 29 בנובמבר 2011

לימודי כלכלה וניהול – עד כמה יש בזה עתיד?

אלפים רבים של צעירים וצעירות אשר מעוניינים להירשם בשנים הקרובות ללימודים אקדמאיים כלשהם, עומדים מול ההתלבטות הגדולה מכולן בהקשר זה – באיזה מסלול לימודים לבחור? כיום, עומדים אותם צעירים וצעירות מול מגוון אפשרויות גדול יותר ממה שהיה אי פעם בהיסטוריה, כאשר אוניברסיטאות, מכללות ומוסדות לימודים שונים מציעים מסלולי לימוד רבים ושונים כמעט בכל תחום שרק ניתן להעלות על הדעת.

אחד מתחומי הלימודים הפופולאריים מצד אחד, אך השנויים במחלוקת מצד שני, הוא התחום של כלכלה וניהול. בעוד אלפים רבים של סטודנטים מצטרפים למסלולי הלימודים של כלכלה וניהול מדי שנה במגוון רחב של אוניברסיטאות ומכללות המעבירות מסלולים כאלו, נשמעת יותר ויותר ביקורת כנגד דיסציפלינות אלו וכנגד ההבטחות המושמעות הרבה פעמים לאותם צעירים, הבטחות אשר לא תמיד יש להן כיסוי.

סיכויי תעסוק עתידית, משכורות ממוצעות בענף ועוד - כדאיות התחום


אחת הטענות המרכזיות המושמעות כנד לימודי ניהול (או בשמם המוכר יותר – מנהל עסקים..) לתואר ראשון הן כי מדובר בלימודים כלליים מדי אשר אינם מספקים לסטודנטים כלים טובים מספיק על מנת לעבוד בפועל כמנהלים לאחר סיום התואר. טענות אלו מוצדקות במידה מסוימת שכן לימודי מנהל עסקים הינם כלליים ביותר, אך על פי רוב מדובר בתארים דו חוגים. כלומר – הסטודנטים לומדים גם מקצוע נוסף, ובדרך כלל פרקטי יותר, במקביל ללימודי הניהול. לכן, תואר משולב של מנהל עסקים וכלכלה, חשבונאות וכד', הינו הרבה יותר פרקטי וריאלי ממה שהמבקרים השונים טוענים.

ביקורת נוספת מושמעת כנגד סיכויי התעסוקה והמשכורות הממוצעות בתחום של כלכלה וניהול. אם אין סיכוי גבוה למצוא עבודה לאחר סיום התואר, או לחילופין אם המשכורות הממוצעות בתחום נמוכות מדי, מה הטעם להתמחות בשוק הפיננסי, ללמוד את כל מה שיש לדעת אודות הלוואות ומשכנתאות, החלטות צרכנים ושיטות לקבלת החלטות כלכליות?

התשובה במקרה זה מעט מורכבת יותר. אמנם הרבה בוגרי מנהל עסקים ו/או כלכלה אינם מוצאים בקלות עבודה בתחום או שמוצאים עבודות במשכורות נמוכות, אך המצב אינו טוב יותר בתחומים אחרים. בוגרי פסיכולוגיה, סוציולוגיה, ספרות, פילוסופיה או אפילו פיזיקה ומדעים מדויקים לא בהכרח נמצאים במצב טוב יותר מבחינת סיכויי תעסוקה או משכורות התחלתיות. לפחות במקרה של כלכלה ומנהל עסקים, ניתן לומר כי קיים שוק רחב יותר, כך שלפחות אפשר להיות אופטימיים ולקוות להתקדם בסולם הדרגות ולהגיע לתפקידים אטרקטיביים יותר, ולמשכורות מכובדות יותר. שוק האשראי וההלוואות, עולם הבורסה וההשקעות, בנקים שונים, חברות ביטוח, משרדי הממשלה השונים ועוד – כל אלו הם תחומים רלבאנטיים המספקים ללא הרף הזדמנויות עבודה אטרקטיביות לבוגרי התחום.

לסיכום, לימודי כלכלה וניהול כדאי ואטרקטיביים כיום לפחות כמו מרבית התחומים האחרים, ובמובנים רבים אף הרבה יותר. את זה צריך לקחת בחשבון כל מי ששוקל את צעדיו העתידיים באקדמיה בימים אלו...

אין תגובות:

פרסום תגובה