בחירת מסלול לימודים יכולה להיות מטלה לא קלה, כל אחד עמד באותה צומת דרכים רצינית בה הוא צריך לבחור את העתיד שלו, לבחור האם ללכת ללמוד באוניברסיטה או במכללה, האם ללכת ללימודים הומניים או אולי ריאליים, האם אנו מעוניינים להכנס ללימודי משפטים או לימודי רפואה, הלבטים השונים העוברים על הסטודנט לעתיד יכולים להיות קשים וארוכים, ואף לפעמים לאחר בחירת מסלול הלימודים אותם לבטים אינם שוקטים, אתר הלימודים הזה נועד לתת מידע מקיף אודות קורסים ומסלולי לימודים שונים, בכדי לעזור לסטודנטים לעתיד להחליט איזה מסלול ירצו לקחת בלימודיהם, קורסיסט נועד לתת מידע, ונועד לשרת את הסטודנט הקיים והעתידי כאחד. ידע זה כוח, וניתן לתעל את הכוח הזה לטובתנו.

יום שלישי, 29 בנובמבר 2011

תקופת מבחנים מוצלחת מתחילה כבר בתחילת הסמסטר

עבור כמעט כל סטודנט וסטודנטים ממוצעים, ישנן תקופות מסוימות ביותר במהלך שנות התואר, אשר הן ללא ספק התקופות המלחיצות, המדכאות, המייאשות והכי פחות מהנות במהלך כל התואר. הכוונה היא כמובן לתקופות מבחנים המגיעות בסיומו של כל סמסטר, תקופות אשר הינן נחוצות כאמור, אבל עדיין מלחיצות ומייאשות את מרבית הסטודנטים. הלחץ העצום המצטבר לקראת בחינה סופית אשר לרוב קובעת את כל הציון הסופי בקורס (או את רובו הגדול) הופך להיות ממש לא נעים כאשר מחברים חמישה, שישה או שבעה קורסים יחדיו, אשר במסגרתו של כל אחד ואחד צריך להתכונן חזק מאוד על מנת לעבור בציון טוב.

אז מה עושים עם הבעיה הנפוצה הזו? תלמידים של כלכלה, לימודי משפטים, מנהל עסקים, מתמטיקה ומדעים מדויקים, פסיכולוגיה ובעצם – כמעט כל תחום לימודים אקדמאיים, שותפים כיום לתסכול והלחץ המגיעים בכל פעם מחדש עם סיומו של כל סמסטר.

כאמור, לא ממש פשוט להיפטר מתקופות מבחנים – הן נחוצות וקריטיות לאופן בו בנויה מערכת ההשכלה הגבוהה בארץ ובמרבית מדינות העולם. לעומת זאת, אם עושים כמה דברים פשוטים יחסית לאורך כל הסמסטר וניגשים לתקופות המבחנים בצורה הנכונה, ניתן בהחלט להפחית את רמת הלחץ לרמה סבירה ובריאה, ולעבור אותה בשלום ובלי יותר מדי טראומות. הדרך לעשות זאת, מתחילה כאמור כבר בתחילתו של הסמסטר, ולא בסיומו.

אז מה עלינו לעשות על מנת לעבור בשלום תקופת מבחנים ממוצעת במסגרת לימודי משפטים, כלכלה, כימיה או כל מקצוע אחר? ברגע שלקחנו את הסוגיה הזו לתשומת ליבנו והתחלנו להתכונן אליה כבר מהיום הראשון של הסמסטר, ואפילו לפני כן, כבר עשינו חלק משמעותי מהעבודה. הרבה מאוד סטודנטים מכירים ויודעים את מה שנאמר כאן בנוגע לדרכים להתמודדות עם תקופת מבחנים, אך החוכמה היא באמת ליישם את זה כמו שצריך, ולא רק לדעת את זה באופן תיאורטי.

כאשר מתחיל סמסטר, אנחנו בדרך כלל רואים מול העיניים בעיקר את השעות השבועיות של שיעורי ותרגולי הקורס אליהן אנחנו צריכים (או רוצים) להגיע, ואולי את העבודות שיש להגיש במהלך הסמסטר. רובנו מעדיפים להתעלם ולהדחיק את עצם קיומה של הבחינה הסופית עד שמסתיים הסמסטר ומועד הבחינה מתחיל להתקרב אלינו בצעדי ענק, דבר שהיה יכול להימנע על ידי בדק בית ותכנון נכון. הדבר הנכון לעשות הוא לא להתעלם מהבחינה, אלא להפנים כי היא תתקיים, ובמובנים שונים להתחיל להתכונן אליה כבר מהיום הראשון של הסמסטר. לקרוא ולא לדחות קריאה של מאמרים שונים שנותנים לנו עוד בתחילת הסמסטר, להתעכב כמה שעות מדי שבוע על שיעורי הבית ולנסות באמת להבין אותם, ולא להשאיר את ההבנה וההפנמה של נושאים חשובים לסוף הסמסטר וכד'. הרבה מאוד סטודנטים נוטים לעשות זאת, לדחות את ההבנה וההפנמה של קטעים קשים ומסובכים במיוחד מחומר הלימוד של הקורס עוד ועוד, עד שהכל מצטבר לתקופת המבחנים ואז הלחץ מתחיל.

אם משקיעים כמו שצריך לאורך כל הקורס תקופת המבחנים תהיה הרבה פחות לחוצה ומלחיצה, וגם הציונים יהיו טובים יותר. זה נשמע אולי טריוויאלי, אבל זה עובד כמו קסם!

אין תגובות:

פרסום תגובה