בחירת מסלול לימודים יכולה להיות מטלה לא קלה, כל אחד עמד באותה צומת דרכים רצינית בה הוא צריך לבחור את העתיד שלו, לבחור האם ללכת ללמוד באוניברסיטה או במכללה, האם ללכת ללימודים הומניים או אולי ריאליים, האם אנו מעוניינים להכנס ללימודי משפטים או לימודי רפואה, הלבטים השונים העוברים על הסטודנט לעתיד יכולים להיות קשים וארוכים, ואף לפעמים לאחר בחירת מסלול הלימודים אותם לבטים אינם שוקטים, אתר הלימודים הזה נועד לתת מידע מקיף אודות קורסים ומסלולי לימודים שונים, בכדי לעזור לסטודנטים לעתיד להחליט איזה מסלול ירצו לקחת בלימודיהם, קורסיסט נועד לתת מידע, ונועד לשרת את הסטודנט הקיים והעתידי כאחד. ידע זה כוח, וניתן לתעל את הכוח הזה לטובתנו.

יום רביעי, 25 במאי 2011

דברים שכדאי לבדוק לפני שמחליטים ללמוד בחו"ל

מאחורי השם הכללי "לימודים בחו"ל" ישנן אפשרויות רבות ולעיתים מבלבלות של מסלולי לימודים בכל העולם. חשוב מאוד לחקור בצורה מדוקדקת את הדירוג של האוניברסיטאות בהן שוקלים ללמוד, לבדוק אפשרויות של מלגות ומימון ולהתאים את המסלולים המקצועיים השונים לאופי, לצרכים ולהיסטוריה הלימודית של כל סטודנט. במאמר זה נסקור בקצרה את התחומים העיקריים שחשוב לבדוק ולהבין לפני ששוקלים ברצינות תהליך של לימודים בחו"ל.

התאמת מקום הלימוד לצורכי הסטודנט


על מנת להתאים את מקום הלימודים בחו"ל לצרכים של כל סטודנט, צריך לברר מהם תנאי הקבלה ומהו שכר הלימוד בכל מוסד אקדמי ולאחר מכן להשוות אותם לתנאים הקיימים במוסדות אקדמיים דומים בישראל. מידע יעיל לסטודנט העתידי יכיל גם את דרוג המוסד האקדמי בנוסף לתנאי הקבלה ושכר הלימוד על מנת לצייר תמונה מקיפה של התועלות היחסיות.

ישנם מקצועות מסוימים שבהם תנאי הקבלה בישראל קשים במיוחד, בגלל ביקוש גבוה ומיעוט יחסי במוסדות אקדמיים. לימודי רפואה, פסיכולוגיה ווטרינריה ולימודים בתחומים אחרים מצויים במוסדות אקדמיים שונים ברחבי העולם שבהם תנאי הקבלה קלים יותר ורמת הלימודים לא פחות גבוהה. גם שכר הלימוד במקומות רבים בעולם נמוך יותר וישנה אפשרות לקבלת מלגות שונות. חשוב לציין כי באוניברסיטאות יוקרתיות במיוחד יהיה שכר הלימוד גבוה בהרבה מזה שבישראל ותנאי הקבלה מחמירים אף יותר. שכר לימוד מלא באוניברסיטאות כגון קולומביה ו –NYU שבניו יורק מגיע לסכומי עתק של עשרות אלפי דולרים בשנה וללא מלגות או הורים אמידים, המנהלים משרד עורכי דין או מרפאה להשתלת שיניים, קשה מאוד ללמוד במוסדות שכאלו. חשוב לבדוק את התועלות היחסיות, הכלכליות והמקצועיות, לפני שמתחילים תהליך של לימודים בחו"ל.

בחירת האוניברסיטה


בחירת המוסד האקדמי צריכה להיעשות בצורה אחראית. לימודים בחו"ל במוסד אקדמי יוקרתי יכולים לפתוח דלתות רבות ולסייע בפיתוח קריירה מקצועית. לעומת זאת, לימודים במוסד שאינו מוכר על ידי משרד החינוך והמוסדות השונים בישראל יכולים להיות בזבוז גמור של זמן ומשאבים. ישנן סוכנויות ואתרי אינטרנט רשמיים שאחראים על דירוג המוסדות האקדמיים בעולם. בירור הדרוג של המוסד האקדמי בו אתם שוקלים ללמוד הוא הכרחי. יש לנקוט משנה זהירות ולברר לא רק את דרוג האוניברסיטה אלא גם את דרוג המחלקה המסוימת בה אתם מתעתדים ללמוד. ישנם מקרים בהם באוניברסיטה המדורגת במיקום גבוה יחסית קיימות מחלקות בעלות דירוג נמוך ומכך יש להישמר.

תנאי הקבלה


חשוב לזכור כי למרות שתנאי הקבלה ישתנו ממקום למקום, אין אוניברסיטאות שיקבלו סטודנטים בעלי ציונים נמוכים במיוחד וכישורי שפה גרועים. על הסטודנטים יהיה לעבור מבחני מיון באנגלית כגוןTOEFFEL או מבחני מיון בשפות המקומיות של המוסדות שבהם ברצונם ללמוד. מרבית המוסדות יידרשו את כתיבתו של חיבור שבו יהיה על הסטודנטים לכתוב על עצמם, על ההיסטוריה ההישגית שלהם ועל שאיפותיהם לעתיד. במוסדות רבים יש לחיבור משקל רב בקריטריונים לקבלה. בישראל קיימות מכללות המסייעות ללימוד השפות השונות על מנת לאפשר לסטודנטים להיקלט במוסדות אקדמיים ברחבי העולם.

אין תגובות:

פרסום תגובה