בחירת מסלול לימודים יכולה להיות מטלה לא קלה, כל אחד עמד באותה צומת דרכים רצינית בה הוא צריך לבחור את העתיד שלו, לבחור האם ללכת ללמוד באוניברסיטה או במכללה, האם ללכת ללימודים הומניים או אולי ריאליים, האם אנו מעוניינים להכנס ללימודי משפטים או לימודי רפואה, הלבטים השונים העוברים על הסטודנט לעתיד יכולים להיות קשים וארוכים, ואף לפעמים לאחר בחירת מסלול הלימודים אותם לבטים אינם שוקטים, אתר הלימודים הזה נועד לתת מידע מקיף אודות קורסים ומסלולי לימודים שונים, בכדי לעזור לסטודנטים לעתיד להחליט איזה מסלול ירצו לקחת בלימודיהם, קורסיסט נועד לתת מידע, ונועד לשרת את הסטודנט הקיים והעתידי כאחד. ידע זה כוח, וניתן לתעל את הכוח הזה לטובתנו.

יום ראשון, 8 במאי 2011

רוצה להיות פסיכולוג קליני? זו הדרך

פסיכולוג קליני נחשב למקצוע יוקרתי וייחודי, אך המסלול לקבלת התואר הנכסף אינו פשוט וכולל שלבי מיון רבים.

תואר ראשון: תואר ראשון בפסכולוגיה ניתן להשלים באוניברסיטה או במכללה בארץ, למשל: ת"א, בר אילן, באר שבע, ירושלים וחיפה. במהלך התואר על הסטודנט להשיג שתיים או שלוש המלצות אשר מבוססות הן על עבודת מחקר והן על עבודה מעשית. המלצות מחקריות ניתן לקבל בעבודת מחקר ומעבדה אצל חוקרים באוניברסיטה עצמה, והמלצות מעשיות ניתן לקבל במקומות עבודה טיפוליים (הוסטלים, פנימיות, מועדונים וחוגים המיועדים לנפגעי נפש). חלק מהאוניבסיטאות מציעות מסלולי התנדבות בהן ניתן להשיג המלצות מעשיות.תואר שני: כדי להיות פסיכולוג קליני יש ללמוד תואר שני במגמה לפיסוכלוגיה קלינית. חלק מהאוניברסיטאות מציעות מסלולים נפרדים לפסיכולוגיה קלינית של הילד ושל המבוגר, וחלקן מציעים מסלולים המכשירים את הסטודנט להיות פסיכולוג קליני של ילדים ומבוגרים כאחד כחלק ממסלול הלימודים אקדמיים. תואר שני המאפשר לסטודנט לעבוד בתור פסיכולוג קליני ניתן באוניברסיטאות המרכזיות ובמכללת ת"א-יפו בלבד, בשונה מתואר שני במנהל עסקים אותו ניתן ללמוד בעוד מוסדות. רף הקבלה לתואר השני בכלל, ולמגמה הקלינית בפרט, הוא גבוה ומסתמך על מספר קריטריונים:

  • ממוצע ציונים בתואר הראשון- מרבית האוניברסיטאות דורשות ממוצא של 90 לפחות ב-B.A בפסיכולוגיה.
  • בחינת המתא"ם- בחינת המתא"ם (מבחן מתאם) היא תנאי קבלה ללימודי תואר שני בפסיכולוגיה במגמות השונות. הבחינה מועברת ע"י המרכז הארצי לבחינות והערכה בשיתוף חוגי הפסיכולוגיה באוניברסיטאות, ומטרתה היא להוות מבחן בעל סטנדרטים אחידים אשר יאפשר השוואה בין המועמדים הרבים. הבחינה כוללת פרק הבוחן ידע והבנה בשיטות מחקר סטטיסטיקה ופרק המתמקד בניתוח טקסטיים אקדמיים בתחום הפסיכולוגיה. מרבית האוניברסיטאות דורשות כרף קבלה ציון 100 ומעלה במתא"ם (100 הוא הציון הממוצע).
  • המלצות- נדרשות המלצות מעשיות ומחקריות.
  • קורות חיים- על המועמד להגיש קורות חיים מקצועיים וקורות חיים אישיים המתייחסים הן לבחירה המקצועית בתחום הקליני והן להתפתחות והביוגרפיה האישית.
  • ראיון קבלה/מרכז הערכה- מתוך המועמדים המבקשים להתקבל מוזמנים חלקם, על סמך הציונים, קורות החיים וההמלצות, לראיונות אישיים ומרכזי הערכה. הראיונות ומרכז ההערכה מתמקדים בהערכת יכולותיו האישיות והמקצועיות של המועמד, ומידת התאמתו להיות פסיכולוג קליני.

תיזה/ עבורת גמר: לימודים לתואר השני כוללים דרישה להגשת עבודת גמר או תיזה מחקרית, אשר רק לאחר הגשתם ניתן להירשם בפנקס הפסיכולוגים, להיחשב לפסיכולוג (לא פסיכולוג קליני- רק פסיכולוג) ולקבל תואר 'מוסמך בפסיכולוגיה'. בשלב זה הפסיכולוג אינו רשאי להציג עצמו כפסיכולוג קליני ונאסר עליו לטפל שלא במסגרת התמחות.

התמחות: לקבלת תואר פסיכולוג קליני יש להתקבל לסטאז' של כארבע שנים, מהן לפחות שנה בבי"ח פסיכיאטרי ולפחות שנה במרפאה או מכון פרטי טיפולי. קיימת רשימה של מוסדות מוכרים להתמחות אשר אליהם פונה הפסיכולוג באופן עצמאי. במסגרת ההתמחות יוכל הפסיכולוג לטפל ולאבחן תחת הדרכתו של פסיכולוג קליני מדריך. לאחר שנתיים של התמחות רשאי הפסיכולוג לטפל באופן פרטי, כל עוד הוא מקבל הדרכה מפסיכולוג קליני בכיר.

מבחן התמחות: לאחר ארבע שנות התמחות רשאי הפסיכולוג לגשת למבחן ההתמחות הקלינית. המבחן כולל דיון בעל פה באבחון וטיפול שערך המטפל במסגרת התמחותו. במידה ועבר את המבחן, יקבל הפסיכולוג את התואר הנכסף- פסיכולוג קליני.

אין תגובות:

פרסום תגובה