בחירת מסלול לימודים יכולה להיות מטלה לא קלה, כל אחד עמד באותה צומת דרכים רצינית בה הוא צריך לבחור את העתיד שלו, לבחור האם ללכת ללמוד באוניברסיטה או במכללה, האם ללכת ללימודים הומניים או אולי ריאליים, האם אנו מעוניינים להכנס ללימודי משפטים או לימודי רפואה, הלבטים השונים העוברים על הסטודנט לעתיד יכולים להיות קשים וארוכים, ואף לפעמים לאחר בחירת מסלול הלימודים אותם לבטים אינם שוקטים, אתר הלימודים הזה נועד לתת מידע מקיף אודות קורסים ומסלולי לימודים שונים, בכדי לעזור לסטודנטים לעתיד להחליט איזה מסלול ירצו לקחת בלימודיהם, קורסיסט נועד לתת מידע, ונועד לשרת את הסטודנט הקיים והעתידי כאחד. ידע זה כוח, וניתן לתעל את הכוח הזה לטובתנו.

יום שלישי, 26 באפריל 2011

לימודי הרוקחות – גם עניין וגם מקצוע מבוקש

בכל שנה נשלחים מאות טפסי בקשה לקבלה לתואר ראשון ברוקחות אל האוניברסיטה העברית ואל אוניברסיטת בן גוריון. למה דווקא לשתי אוניברסיטאות אלו? כי רק שם ניתן ללמוד רוקחות לתואר ראשון ברוקחות בארץ והתחרות על כל מקום פנוי קשה ביותר. לימודי הרוקחות נערכים במסגרת לימודי יום ולא לימודי ערב ובסוף הלימודים מתבצעת תקופת התמחות קצרה בת 6 חודשים שבסופה יקבל הסטודנט תעודת רוקח מורשה מטעם משרד הבריאות.מה הופך את לימודי הרוקחות ללימודים מבוקשים כל כך והאם ביקוש זה מוצדק?

השיקולים העיקריים בבחירת תחום לימודים זה או אחר הם כמובן העניין והפרנסה העתידית.
לימודי התואר הראשון ברוקחות הם דוגמא מצוינת ללימודים אקדמאיים אשר משלבים מצוין את שני שיקולים אלה – הלימודים בעלי עניין רב ובסוף הלימודים משתלבים בשוק העבודה במהירות אצל מגוון מעסיקים ואפשרויות הקידום וההתפתחות המקצועית מזמינות ביותר.

לימודי הרוקחות מכינים את הרוקח לעזור בשמירה על חיי אדם ואין זה אומר שתואר זה חשוב יותר מלימודי תארים אחרים כגון לימודי חינוך או עבודה סוציאלית אך לחיי אדם יש ערך שהוא כמובן מעל לכל.

לימודי הרוקחות – בגלל העניין:


לימודי הרוקחות הם ייחודיים מאחר והם משלבים אלמנטים ממדעי הטבע, הרפואה והפרמקולוגיה.
לימודי הרוקחות מתחלקים באופן גס לארבעה חלקים אשר נלמדים לאורך כל התואר :

  1.  לימודי כימיה ומדעי הטבע – נלמדים קורסים בכימיה כללית, כימיה אורגנית, ביולוגיה של התא, גנטיקה, אימונולוגיה, מתמטיקה, פיזיקה ועוד.
  2.  לימודי פיזיולוגיה ופתולוגיה – כיצד הגוף עובד כמכלול וכיצד האיברים השונים מתקשרים אחד עם השני? ומה קורה במצבי חולי שונים? רוקח חייב לדעת מנגנונים פיזיולוגיים רבים על מנת להבין כיצד תרופות פועלות.
  3.  מדעי הרוקחות – בחלק זה לומדים כיצד להכין פורמולציות רוקחיות שונות כגון סירופים, טבליות, קרמים ומשחות.
  4.  פרמקולוגיה – קורסים בפרמקולוגיה עוסקים במה קורה לתרופה מרגע כניסתה לגוף ועד פינויה וכיצד תרופות שונות ממשפחות שונות פועלות. בחלק זה של הלימודים לומדים על תופעות הלוואי והאינטראקציות של תרופות עם תרופות אחרות כמו גם על מינונים ואזהרות שונות הנוגעות לתרופות ומצבי חולי שונים.

לימודי הרוקחות – בגלל המקצוע המבוקש!


מי שלמד רוקחות לתואר ראשון לא יהיה מחוסר עבודה ולו יום אחד בחייו מאחר והביקוש לרוקחים גבוה מאוד. אפשרויות התעסוקה הן רבות וכוללות עבודה בבתי מרקחת פרטיים ושל קופות החולים, משרדים ממשלתיים, מחקר אקדמי, בתי חולים ובחברות תרופות.
בחברות תרופות ישנם תפקידים רבים שרוקחים יכולים להשתלב בהם כמו רוקח רישום תרופות, רגולציה, פטנטים, מחקר ופיתוח, אחראי פס ייצור ושחרור אצוות ועוד.

אין עוד הרבה תארים ראשונים אשר פותחים מספר דלתות רב כל כך כפי שפותחים לימודי מקצוע הרוקחות ויחד עם לימודים מעניינים בעלי אופי רפואי ומדעי לא פלא שרבים הם המנסים להתקבל לתואר ייחודי זה.

אין תגובות:

פרסום תגובה