בחירת מסלול לימודים יכולה להיות מטלה לא קלה, כל אחד עמד באותה צומת דרכים רצינית בה הוא צריך לבחור את העתיד שלו, לבחור האם ללכת ללמוד באוניברסיטה או במכללה, האם ללכת ללימודים הומניים או אולי ריאליים, האם אנו מעוניינים להכנס ללימודי משפטים או לימודי רפואה, הלבטים השונים העוברים על הסטודנט לעתיד יכולים להיות קשים וארוכים, ואף לפעמים לאחר בחירת מסלול הלימודים אותם לבטים אינם שוקטים, אתר הלימודים הזה נועד לתת מידע מקיף אודות קורסים ומסלולי לימודים שונים, בכדי לעזור לסטודנטים לעתיד להחליט איזה מסלול ירצו לקחת בלימודיהם, קורסיסט נועד לתת מידע, ונועד לשרת את הסטודנט הקיים והעתידי כאחד. ידע זה כוח, וניתן לתעל את הכוח הזה לטובתנו.

יום שלישי, 12 באפריל 2011

מכללה או אוניברסיטה?

אתם קמים בבוקר, ועוד לפני שהספקתם להניע את האוטו בדרך לעבודה, נאלצתם לקבל עשרות החלטות: מה ללבוש? לשתות קפה או לחכות לעבודה? להסתרק או ללכת על המראה הפרוע? להוציא את הכלב או להושיב אותו על האסלה ולקוות לטוב? לזרוק כרית על החברה רק כי היא נוחרת, או לתת לה להמשיך לישון בשקט?

אבל יש החלטות אחרות, שמשפיעות עלינו באופן הרבה יותר משמעותי. אחת מהן היא היכן ללמוד – מכללה או אוניברסיטה.
שפע לרוב הוא עניין מבורך, אבל בהיעדרו החיים פשוטים יותר. לפני עידן המכללות המתוקצבות ואלו שלא (אתם יודעים, המכללות שאתם ממשכנים את אימא שלכם כדי לשלם שכר לימוד), העסק היה די פשוט – 5-6 אוניברסיטאות + אוניברסיטה פתוחה לכל אלו שלא השקיעו בתיכון, ומגוון קורסים פרטיים ללימודי תעודה. קורס פסיכומטרי היה חובה לכל מי שרצה ללמוד לימודים אקדמאיים והעולם היה צבוע בשחור ולבן.

אבל היום יש הרבה "באמצע". הקושי של רבים להתקבל לאוניברסיטאות הבכירות, לצד הרצון להכשיר כמה שיותר צעירים ללימודים אקדמאיים, הוליד "יצוריי כלאיים", ובראשן המכללות הבלתי מתוקצבות, שכל סטודנט הוא עוד מקור מימון עבורם, ושמציגות, כביכול, תנאי סף להתקבל אליהן, אבל יעשו הכל כדי שתעמוד בתנאים האלו.

אז איפה כדאי ללמוד? האם עדיף לשחות במים העמוקים והקשים של האוניברסיטה, להסתכן בכישלון, אבל ליהנות אחרי זה מההילה של בוגר אוניברסיטה? או שעדיף לקבל את החומר בכפית של כסף, ליהנות ממוצע של 85 ומעלה, אבל שרבים יסתכלו עליך במבט של "סבבה, הוא סיים, אבל בכל זאת, במכללה"?

אין תשובה החלטית, אבל יש פרמטרים שיעזרו לכם לקבל את ההחלטה הנכונה:

• מה אתם רוצים ללמוד?
• מה הציון הממוצע של תעודת הבגרות שלכם?
• האם עשיתם מבחן פסיכומטרי? אם כן, מה הציון בו?
• האם אתם יכולים להרשות לעצמכם שכ"ל של למעלה מ-25 אלף ₪ בשנה?
• האם גיליתם בעבר שפשוט אינכם מסוגלים להתמודד עם חומר לימודי מסוים?
• האם אתם לומדים טוב יותר באופן עצמאי או שאתם זקוקים ליחס אישי והכוונה?

בגדול, כדאי לעשות הערכה של סיכוי מול סיכון אם הכיוון שלכם הוא אוניברסיטה. אחוז הסטודנטים הפורשים באמצע גבוה יותר, גם בגלל קושי הלימודים, גם בגלל אופי המערכת וגם בגלל שאין מי שבאמת ישכנע אותך להילחם. מצד שני, מרבית המעסיקים יעדיפו בוגר אוניברסיטה אם יצטרכו לבחור את מי להכניס לחברה שלהם. מצד שני, יש מכללות שמסייעות לבוגרים למצוא עבודה.

חשוב לא לתת לשיקולים של אגו, לחץ חברתי, חברים שהלכו ללמוד במקום מסוים או כל סיבה אחרת שאינה קשורה עניינית לעתיד שלכם, ליכולת ולרצון, להשפיע על ההחלטה שתקבלו. זכרו שהיא עשויה להיות משמעותית ביותר לשנים הקרובות בחיים שלכם.

אין תגובות:

פרסום תגובה