בחירת מסלול לימודים יכולה להיות מטלה לא קלה, כל אחד עמד באותה צומת דרכים רצינית בה הוא צריך לבחור את העתיד שלו, לבחור האם ללכת ללמוד באוניברסיטה או במכללה, האם ללכת ללימודים הומניים או אולי ריאליים, האם אנו מעוניינים להכנס ללימודי משפטים או לימודי רפואה, הלבטים השונים העוברים על הסטודנט לעתיד יכולים להיות קשים וארוכים, ואף לפעמים לאחר בחירת מסלול הלימודים אותם לבטים אינם שוקטים, אתר הלימודים הזה נועד לתת מידע מקיף אודות קורסים ומסלולי לימודים שונים, בכדי לעזור לסטודנטים לעתיד להחליט איזה מסלול ירצו לקחת בלימודיהם, קורסיסט נועד לתת מידע, ונועד לשרת את הסטודנט הקיים והעתידי כאחד. ידע זה כוח, וניתן לתעל את הכוח הזה לטובתנו.

יום שני, 14 במרץ 2011

לימודים פתוחים לכולם – האוניברסיטה הפתוחה

עבור מרבית צעירי ישראל באשר הם, השלב הטבעי המגיע אחרי השלמת הבגרויות או הטיול הארוך בחו"ל הוא לימודי הפסיכומטרי. אבל רגע לפני שאתם לומדים מה זה אלונטית ואיך לקרוא קטע קריאה באנגלית בפחות מדקה, כדאי לעצור לרגע אחד ולשאול את עצמכם איפה בכלל אתם רוצים ללמוד.

מאות צעירים בכל שנה עומלים קשה על מנת לצלוח את בחינת הפסיכומטרי, ולבסוף, מסיבות שונות, לומדים באחד ממוסדות הלימוד בהן אין דרישה לציון פסיכומטרי, דוגמת האוניברסיטה הפתוחה.

אז כדי להעניק לכם את התמונה הכללית, ולספר לכם גם על מוסדות החינוך בהם לא תצטרכו להשוויץ ב-95 בגרות ו-620 פסיכומטרי, החלטנו להקדיש מאמר לאותם מוסדות חינוך הפתוחים (כמעט) לכולם.

היתרון הגדול של מוסדות אלו טמון ביכולת של הסטודנטים לשלב עבודה ולימודים בקלות. וכשאנחנו אומרים "עבודה", אנחנו מתכוונים למשרה מלאה, או כמעט מלאה, ולא ל-2 משמרות מלצרות בשישיבת. עבור מתעניינים שלא שוחים בבריכה של כסף, זה בהחלט יתרון משמעותי.

החסרון לא חייב להיות חסרון, אבל בדרך כלל הוא כן. בילבלנו אתכם? מרבית הסטודנטים במקומות האלו מושכים את התואר שלהם זמן רב יותר מאשר אם היו לומדים במכללה או אוניברסיטה "רגילים". אם זאת, שמירה על קצב סביר (מצטערים – כולל לימודי קיץ), יגרום לכם לסיים את התואר כמו גדולים בפחות מ-4 שנים. בהתחייבות.

קיימים כמה סטאריוטיפים לגבי מוסדות לימוד אקדאמיים פתוחים, שלא תמיד מתקיימים במציאות. מספרים כי הלימודים נעשים רק באופן עצמאי, בלי עזרה ממרצים או לימוד בכיתות. בפועל, לא כך הם פני הדברים. כיום מוסדות אלו מציעים מסלולים מוגברים בהם כל קורס נלמד לפחות אחת לשבוע. עדיין נדרשת משמעת עצמית וכן, יש נדבך בלימודים שמחייב "ישיבה על התחת" בלי פייסבוק ובלי בירה עם החבר'ה. אבל מאות אלפים עשו את זה בעבר, אז למה שאתם לא תצליחו?

סטיגמה נוספת מדברת על היצע מסלולים מצומצם למדיי. ממש לא. כמעט כל המסלולים המוצעים בשאר האוניברסיטאות, מוצעים גם שם. החל מלימודי כלכלה וניהול, דרך ביוטכנולוגיה ופיסיקה, ועד לימודי פסיכולוגיה, תקשורת, סוציולוגיה וכדומה. קיימת גם אפשרות למסלולים שונים, כגון לימודי תעודה, היכולים להגיע במקביל ללימודי התואר, או במקומם. לימודים אלו לרוב קצרים יותר (בין מספר חודשים לשנתיים), ממוקדים יותר ומכוונים ישירות לבחירת מקצוע ותעסוקה.

מה עד יש לספר? למוסדות אלו "סניפים" רבים ברחבי הארץ, ככה שסביר להניח שלא תצטרכו לנסוע יותר מכמה דקות על מנת להגיע לשיעורים; השיעורים, אגב, אינם בגדר חובה, אך מומלצים מאוד ומשפרים דרמטית את ממוצע הציונים; התואר אותו מקבלים במקומות אלה שווה-ערך לתארים במקומות אחרים ומאפשר המשך לתואר שני במרבית מוסדות הלימוד.

אז אל תקפצו לבריכת הפסיכומטרי לפני שתחליטו אם בכלל מתאים לכם לשחות בה... בהצלחה!

אין תגובות:

פרסום תגובה