בחירת מסלול לימודים יכולה להיות מטלה לא קלה, כל אחד עמד באותה צומת דרכים רצינית בה הוא צריך לבחור את העתיד שלו, לבחור האם ללכת ללמוד באוניברסיטה או במכללה, האם ללכת ללימודים הומניים או אולי ריאליים, האם אנו מעוניינים להכנס ללימודי משפטים או לימודי רפואה, הלבטים השונים העוברים על הסטודנט לעתיד יכולים להיות קשים וארוכים, ואף לפעמים לאחר בחירת מסלול הלימודים אותם לבטים אינם שוקטים, אתר הלימודים הזה נועד לתת מידע מקיף אודות קורסים ומסלולי לימודים שונים, בכדי לעזור לסטודנטים לעתיד להחליט איזה מסלול ירצו לקחת בלימודיהם, קורסיסט נועד לתת מידע, ונועד לשרת את הסטודנט הקיים והעתידי כאחד. ידע זה כוח, וניתן לתעל את הכוח הזה לטובתנו.

יום ראשון, 13 במרץ 2011

בא לכם תואר שני?

החיים בישראל לפני שלושים שנה לא היו פשוטים בכלל. בשביל חבית נפט היית צריך לעמוד חצי שעה בתור, בשביל חתיכת פולקע, התחנפת לבת של הקצב, וכשהחלבן היה חולה, כולם היו שותים תה.

אבל לפחות בעניין אחד מותר לנו לקנא בהורים שלנו. פעם, כל אחד שסיים תיכון נחשב מלך העולם. אחר כך הגיע התואר הראשון. והיום? התואר הראשון, במקרים רבים, יעיל כמו אקמול לאדס גוסס.

תואר שני הפך מערך מוסף לערך הכרחי. אמנם לא בכל המקרים, ועדיין יש מסלולים שעדיף להישאר צנועים עם התואר הראשון בלבד, אבל במרבית המקרים, עשוי תואר שני להוות את ההבדל בין לשבת בבית ולחתום אבטלה, להשתלבות בשוק העבודה.

באופן כללי, אי שם באמצע התואר הראשון, כדאי לכם להתחיל לחשוב על השני, אם עוד לא עשיתם כך לפני כן. תואר שני אינו קשה יותר בהכרח, ולבטח לא אינטנסיבי יותר מהראשון, אך הוא בהחלט ממוקד יותר. לכן חשוב לבחור מקצוע שאתם מתחברים אליו, שתהנו ללמוד אותו ובהמשך לעסוק בו. נגמרו הימים של "בוא נלמד מדעי המדינה ואחרי זה – אלוהים גדול".

יש להיזהר מכניסה למעגל ה-"over qualified". לסיים תואר שני זה מצוין, אבל אם תגיעו לשוק העבודה חסרי ניסיון תעסוקתי בכלל, אתם עלולים לשלם את המחיר. מסקנה – חשוב לנסות להשתלב במשרה הקשורה לתואר שלכם באיזה שהוא אופן כבר במהלך התואר הראשון. תתחילו כמנקים, תסיימו כמנכ"לים.

כמובן שתואר שני דורש עמידה בתנאי סף וממוצע ציונים מינימאלי. ייתכן ותידרשו לשפר ציון קורס מסוים, או שתתקבלו בתנאי כלשהו. חבל לפספס את ההזדמנות הזאת בגלל עצלנות של הקילומטר האחרון.

אחת השאלות החשובות אותן תצטרכו להכריע היא שאלת התזה. לא בכל התארים קיימת חובת התזה, ומלבד התירגול שהיא מקנה, ההעמקה בחומר והרישום שלה, היא גם מעניקה אפשרות להמשיך לדוקטורט. לא נמליץ לכם באופן חד משמעי אם לבחור באופצה או לוותר עליה. רק נאמר שאם יש לכם ספק ולו הקל שבקלים לגבי הרצון שלכם להמשיך לתואר שלישי, רצוי מאוד שתעשו את התזה.

מסלולי תואר שני ישנם בשפע. על הפופולארים שביניהם (וגם על אלו שקצת פחות) תוכלו לקרוא באתר לימודי ושאר אתרי לימודים שקיימים. נשמח לספר לכם על כך שתלמדו לקבל החלטות בצורה שקולה בתואר שני במנהל עסקים, על התיאוריות המרתקות בתואר שני בפסיכולוגיה, על אין ספור הדברים שתוכלו ליצור אחרי תואר שני במדעי המחשב ועל זה שתהיו הראשונים לדעת מה המצב של נוחי דנקנר אחרי תואר שני בחשבונאות.

תואר שני לוקח לרוב שנתיים והוא ממלא את חלל השבוע ביום אחד עד שלושה, ככה ששוב – מידת ההשקעה סבירה, והפירות שמקבלים בסיומה, בהחלט שווים את המאמץ. אז אם כבר אז כבר, הגעתם עד הלום, זה לא הזמן לוותר. תואר שני – ואתם על המסלול הנכון לקריירה מוצלחת.

אין תגובות:

פרסום תגובה